Son yıllarda atağa geçen gastronomi sektöründe şef maaşları CEO'larla yarışır hale geldi. Stajda 2 bin TL alan şeflerin maaşı, executive (yönetici) pozisyonlarına yükseldiklerinde, özellikle yurtdışı deneyimi olanlar 30 bin TL'ye kadar çıkıyor.... 
 
Mutfaklarında, uluslararası pozisyon basamaklarını uygulayan, Türkiye'de markalaşmış otel ve yiyecek işletmelerinde, kariyer yolculuğu stajla başlıyor.
 
En üst basamakta ise, Executive Chef pozisyonu yer alıyor.
 
Marka mutfaklarda maaşlar 30 bin liraya kadar çıkıyor.
 
Sabah Gazetesi’ndeki habere göre 2000'li yıllarda Türkiye'de büyük bir hızla gelişen gastronomi sektörü, kurumsal restoran ve turizm işletmelerinin mutfaklarında, artık alaylı şeflerin yanı sıra okullu şefler de yer alıyor.
 
Geleceğin şef adayları, ortalama 5 pozisyon yükselince, aylık 30 bin liraya varan ücretlere ulaşıyor. American Hospitality Academy ve International Hotel Management Schools'un (AHA-İHMS) akreditasyonu ile uluslararası standartlarda, profesyonel eğitimler gerçekleştiren Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi (USLA) CEO'su Emel Arslan Güryıldız, uluslararası kariyer olanağı elde eden mezunların  yurtdışında çalışmaya devam ettiklerinde sektörde çok daha avantajlı bir konuma geldiklerini söyledi.
Güryıldız, şeflerin yeteneği ve çalışma performansına göre maaşını 30 bin liraya kadar çıkarabildiğini belirtti. 

 

 

( t u r i z m g a z e t e s i . c o m )