Kamuya ait hazine arazilerinin turizm yatırımları için 49 yıllığına tahsis sürelerinin kalan bölümünün yeniden 49 yıla tamamlanması konusunda nasıl yöntem uygulanacağı konusunda sektör temsilcileri ile ilgili bakanlıklar prensipte anlaştı
 
Kısa adı TTYD olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, tahsis edilen arazilerin süresinin yeniden 49 yıllığına uzatılması konusundra çıkan yasanın nasıl uygulanacağı konusunda sektörün kamu yönetimi ile prensipte anlaştığını söyledi.
 
Uzun süreden beri devam eden görüşmeler ve yapılan toplantılardan sonra varılan prensip anlaşmasına göre tahsis süresi uzatılan arazilern üzerine kurulu tesisler bunun için Hazine üzerinden Maliye’ye tesisin yatak kapasitesi üzerinden yatak başına ödeme yapacak.
 
 
Dünya Gazetesi’nden İbrahim Ekinci’nin haberine göre Hükümet tarafında bir master plan çalışması başladı. Buna “üçüncü atılım” olarak da bakılıyor.
 
Haberde TTYD Başkanı Oya Narin'in konuyla ilgili olarak şunları söylediği belirtliiyor:
 
Yatak başına ücret talebi
 
“ Bakanlığa gittik. Tahsislerle ilgili önerilerimizi yaptık. Biz önerilerimizi sunuyoruz. 50 milyar dolarlık yatırım portföyümüz var. Konu bizi çok yakından ilgilendiriyor. Turizm yatırımlarının daha fazla katma değer yaratması ve sürdülebilir olması için yeni bir düzenleme ve plana ihtiyaç vardı
 
Otel yatırımcılarını ilgilendiren Orman, Hazine ve Turizm Bakanlıklarından tahsisli arazilerde tahsis süresi geçen yılsonunda 49 yıla uzatılmıştı. Bu yatırımcılar için önemli oldu. TTYD’nin görüşü, sonraki 29 yılda yatak başına ücret alınması, bu bedelin de yatırımcının her sene ödediği irtifak hakkını geçmemesi.”
 
İspanya’nın 2013 yılında bunu yaptığını, zirvedeyken kanun çıkardığını ve dönüşüm yaptığını belirten Narin, “Yatırımları yeniledi, iç turizm koridorlarını ele aldı, çeşitlendirdi. Bizim önerimiz de daha gelişmiş bir çalışmayı Türkiye için yapmak. Kişi başı 650 dolar turist harcamasını bin dolara çıkarmak için yeni bir bakış açısı gerekiyor. Yeni yatırımlar için uluslararası yatırımcı çekmek için bu düzenlemelere ihtiyaç var. Bakanlığa önerileri götürdük, Çevre Bakanlığı ile de planlama açısından paylaştık” dedi.
 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )