Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turist başına turizm gelirini artırmak için çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, turizmdeki yükselişin ardından turist başına geliri 650 dolar seviyesinden 1.000 dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
 
Erken rezervasyonların 2018 sezonu icin olumlu işaretler verdiğini belirten Bakan Kurtulmuş, Almanya ve Rusya’daki turizm fuarlarında iki hafta süresince temaslarda bulunduklarını, buradaki sektör temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerden elde ettikleri bilgiler ve izlenimlere göre Türkiye’ye 2018’de en mütevazı rakamla 38 milyon turist gelmesini beklediklerini kaydetti. Kurtulmuş, Almanya pazarının 5 milyona yaklaşmasını, Rusya pazarının da 6 milyonu aşmasını bekliyoruz" dedi.
 
 
Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Kurtulmuş, turizm gelirlerinin artırılması için de çalışma yaptıklarını belirtti. Kurtulmuş, turizm sektöründe önemli sorunlardan birinin de turist başına gelir olduğunu ifade ederek, “Turist başına geliri 640-650 dolarlardan 1000 dolar seviyelerine çıkaracağız. Daha nitelikli turistin gelmesi amacıyla, kongre turizmi, inanç turizmi, kış turizmi, sağlık turizmi ve gastronomi turizmi gibi alanlarda çok ciddi calışmalar yapıyoruz. Bu yıl Çin’de Türkiye yılı, önumuzdeki yıl Japonya’da Türkiye yılı olacak. Uzak Doğu Asya ülkelerinde çok önemli kıpırdanmalar var. Artık milyonlarla ifade edilecek yeni turistleri karşılayabilmek için altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )