TÜRSAB Başkanlığını aklanmayarak kaybettiği için TURSAV Başkanlığından istifa etmesi gerekirken bunu yapmayan Başaran Ulusoy, mütevelli heyeti kararı4yla başkanlıktan düşürüldü..
 
Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, kurulduğu 1972’den beri ilklere sahne olmaya devam ediyor.
 
Meslek örgütünün tarihinde bir ilk olan dönem başkanı ve yönetiminin genel kurulda aklanmaması ile başlayan ilklere yenileri eklendi.

 
Başaran Ulusoy, 18 yıl başında bulunduğu TÜRSAB’ın 23. Olağan Genel Kurul’unda ekibiyle birlikte aklanmayarak seçimi kaybettikten sonra TURSAV vakfı başkanlığından da düşürüldü.
 
 
 
 

 

Teamüal gereği TÜRSAB başkanlığını kaybedin TURSAV başkanlğından çekilmesi gerkekirken Başaran Ulusoy bunu yapmayınca vakfın en üst organı Mütevelli Heyeti olağanüstü toplanarak Başaran Ulusoy’u vakıf  başkanlığından düşürdü.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TÜRSAB’a üye seyahat acentelerinin 1991 yılında kurduğu, kısa adı TURSAV olan Turizm ve Seyahat Acenteleri Vakfı
15 Mart’ta TÜRSAB yeni başkanı Firuz Bağlıkaya başkanlığında, Nurdan Üstman, Yusuf Yazıcı, Adnan Özbay, H. İlhan Uçak, Recai Delibaşıoğlu, Selçuk Boynueğri, Hasan Erdem, Ali Bilir ve E. Murat Yığcı’nın katılımlarıyla yapılan olağanüstü Yönetim Kurulu Toplantısından sonra toplanan mütevelli heyeti Vakıf senedinin 9. maddesi gereğince Başaran Ulusoy'u başkanlıktan düyşürüp yerine yeni başkan olaraks Firuz Bağlıkaya'yı seçti.
 
Başaran Ulusoy 18 yıl başkanlığını yaptığı TÜRSAB’ın 23. Olağan Genel kurulu’ndra meslek örgütünün tarihindre bir ilk olan ekibiyle birlikte aklanmadı.
 
Teamüle göre TURSAV başkanlığını yeni seçilen TÜRSAB Başkanına devretmesi gerekirken, bunu yapmayan Başaran Ulusoy vakıf başkanlığınıa devam edeceğini söylüyordu.
 
TURSAV, Türkiye’deki seyahat acentelerinin gelişimine hizmet etmek ve uluslararası arenada rekabet gücü kazanması amacıyla 1991’de kuruldu.
 
Başaran Ulusoy’un yönetime gelmesinden sonra vakıf resmi senedi biri 2000 biri de 2014 yılında olmak üzere iki kez değiştirildi.
 
TÜRSAB’ta tartışma konusu olan meslek örgütünü yüzmilyonrlarla ifade edilen zararlara sokan şirketler bu değişikliklerin yapılmasından sonra kurulmuştu
 
Başaran Ulusoy TÜRSAB ve TURSAV üzerinden kurdurduğu  bütün şirketlerde yönetici ya da ortak durumunda
.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )