Geçen yılı rekor ziyaretçi ve gelir ile kapatan İspanya buradan hareketle fiyatlarını artırdı. Ancak bu girişim ters tepti. İspanya'ya talep düştü. Almanlar Türkiye ve Yunanistan'a yöneliyor... 
 
İspanya 2017’de yakaladığı yükselişi sürdüremiyor. Gördüğü yüksek talep üzerine fiyatlarını aşırı biçimde artıran İspanya’ya  Almanların talebi düştü. Daha önce İspanya’ya gitmeyi planlamış Almanlar  artan fiyatlar nedeniyle tercihlerini Türkiye ve Yunanistan’a çeviriyor.
 

 
Alman seyahat acentelerinin kullandığı rezervasyon portalı Traveltainment’ın verilerine göre; Şubat ayında İspanya destinasyonlarına yönelik rezervasyonlarda yüzde  20 – 25 arasında düşüş yaşanıyor.
 
İspanya düşüşe geçti
 
Şubat ayında İspanya destinasyonları arasında yer alan Palma’ya yönelik rezervasyonlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında düşüş yaşandı. Palma’ya yönelik rezervasyonlarda Ocak 2018 ve Aralık 2017 döneminde yüzde 15’lik düşüş yaşanmıştı. Bu yaşanan düşüşün en önemli nedeni olarak yüksek fiyatlar gösterildi.
 
Benzer şekilde Almanya’dan Kanarya Adaları’na yönelik yapılan rezervasyonlarda da geçtiğimiz ay önemli kayıplar yaşandı. Fuerteventura ve Las Palmas’a yönelik rezervasyon rakamlarında ise her iki destinasyon da geçtiğimiz ay yüzde  25 oranında düşüş gösterdi. Tenerife’deki kayıp oranı ise yüzde  22 oldu.
 
Türkiye'ye talep artışı sürüyor
 
Bu dönemde  Almanya’da Türkiye, Mısır ve Yunanistan’a yönelik talep ise arttı.
Şubat ayında Antalya’ya yönelik tatil paketi rezervasyonlarında yüzde 13 oranında artış kaydedildi. Türkiye, Almanya’da gerçekleştirilen rezervasyonlarda Kasım 2017 döneminden beri güçlü bir artış performansı sergiliyor.
 
Mısır da  hızlı artış  var
 
Mısır da geçtiğimiz ayda yükseliş trendini sürdürdü. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda yüzde 44 oranında artış yaşandı. Hurghada’ya yönelik rezervasyonlarda Ocak ayında yüzde 61, Aralık ayında yüzde 55, Kasım ayında ise yüzde 72 oranında artış kaydedilmişti. Geçtiğimiz ay Marsa Alam’a yönelik rezervasyonlarda ise yüzde 20 oranında artış yaşandı.
 
Yunanistan da yükselişte
 
Geçtiğimiz yıl önemli artışlar kaydeden Yunanistan destinasyonları da yükselişini sürdürüyor. Girit’e yönelik talep iyi bir seyir izlerken; Heraklion’a yönelik rezervasyonlarda yüzde  5 oranında artış yaşandı. Rodos’a yönelik rezervasyonlarda yüzde 2, Kos’a yönelik rezervasyonlarda ise yüzde 6 oranında artış kaydetti.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )