Uzun süreden beri içinde bulunduğu mali sıkıntıyı aşmak için arayış içinde olan İngiliz kökenli Thomas Cook'u Amerika'lı mı Çin'li mi olacağı tartışılırken halen şirketin % 18'ine sahip Çin'li Fosun'un hisselerin tamamını alma olasılığı yükseliyor...
 
Thomas Cook, mali sıkıntıyı aşmak için bünyesindeki havayolu şirketi Condor’u sıtaşı çıkarırken havayolu satılsa bile buradanr gelecek para ile sıkıntıyı aşma şansı olmayınca tur operatörlüğü bölümünün tümünü satma arayışı sürüyor.
 
İngilmiz kökenli Thomas Cook’un bu niyetini öğrenen biri Amerikalı biri de Çin’li iki şirket görüşmelere başladı.
 
Bu kapsamda Thomas Cook’un şu anda yüzde 18’sine sahip olan Çin’li Fosun’un şirketin bütün hisselerini satın alma yönündeki girişimlerinde epey yol olduğu belirtiliyor
 
Thomas Cook´tan edinilen bilgiye göre şirket hisselerinin tümünü Fosun’a devretme yönündeki girişimler  epey ilerlemiş durumda. devam eden görüşmelerin sonbaharda tamamlanabileceği bile konuşuluyor.
 
Hisse devrinin Thomas Cook´un tur operatörlüğünün tümü grup bünyesindeki havayollarından bir bölümü üzerinde yapıldığı belirtiliyor.
 
Hisse devri gerçekleşse bile Fosun’un havayollarının hisselerinin tamamını alamıyor. Bunun nedeni böyle bir durumun Avrupa Birliği uçuş yasaları ve rekabet yasalarına aykırı olması.
 
Bu arada Thomas Cook ile ilgili gelişmeleri gruba kredi vermiş bankaların da yakından izlediği bazı bankaların kredi alacaklarına karşılık gruptan hisse almayı düşündüğü belirtiliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )