Mayorka bölgesi daha önce yaptığı fiyat indirimlerine karşın Almanya'dan beklediği ziyaretçi artışı gerçekleşmeyince yeniden fiyat indirimine gitti. Tuir operatörleri bunun ancak son dakika satışlarına kısmi bir etkisi olacağını söylüyor
 
 
İspanya, yıl başından beri peş peşe aldığı önlemlere karşın beklediği ziyaretçi artışını yakalayamadı.
 
Bunun üzerine her bölge ziyaretçi aldığı pazarlara yönelik
 
Yeni önlemler alıyor. Bu kapsamda Mayorka bölgesindeki oteller Almanya pazarına yönelik fiyatlarında yeniden indirime gitti.
 
Mayorkalı otelcileri geçen yılki müşterilerinin bu yaz Türkiye ve Mısır gibi daha ucuz yerlere gittiğini söylüyor.
 
Almanya’da Amadeus Leisure IT’in paket tur ve son dakika rezervasyonları üzerine hazırladığı aylık satış rakamlarına göre, İspanya’nın Palma bölgesine ’ya yapılan Alman rezervasyonlarında, Haziran ayındaki yüzde 8’lik bir düşüş de dahil olmak üzere en az 12 ay boyunca düşüş kaydedildiği belirtiliyor
 
Balear Adaları’na uçuşlarda da koltuk kapasitesinde yüzde 6,6 oranında daralma beklendiğinde, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında İspanya’ya Alman ziyaretçi sayısında tek basamaklı bir düşüş öngörüldağü belirtiliyor.
 
Almanya’dan İspanya’ya talep düşüşü geçen yılki yüksek fiyata bağlanıyor.
 
Bu arada Balear adaları, Alman ve İngiliz pazarlarında meydana gelen daralmaya önlem olarak diğer ülkelerden daha fazla turist çekece yeni ürünlerle yelpazesini genişletip tüm yıl boyunca hedef ziyaretçi olmaya çalışıyor. Balear otelcileri “Yalnız iki pazara bağımlı olmak istemiyoruz” diyor.
 
Almanya’dan İspanya’ya talep düşüşünü değerlendiren Thomas Cook fiyaüt indirimleri için geç kalındığını bunun şimdi yacpılmasının son dakikaya küçük bir katkı yapabileceğini söyledi.
 
Benzer değerlendirmeyi diğer tur operatörleri yapıyor. Tur operatörleri  otelcilerin son haftalarda yaptıkları fiyat indirimlerinin ardından son dakika satışlarına yansıması konsunda ümitli olduklarını belirtiyor
 
FTI ürün müdürü Manuel Morales, şimdi Balearikler için rezervasyonlar artar. Son dakika satışları Mayorka için canlılık getirir” diyor.
 
Schauinsland ve DER Touristik yöneticileri ise yılbaşından beri düşük giden rezervasyonların son gelişymeler üzerine geçen yıl düzeye ulaştıklarını söylüyor.
 
Alltours sahibi Willi Verhuven de  “Mayorka bizim için pazarın geri kalanından daha iyi performans gösteriyor ve yaz için müşteri sayısında artış var” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )