Müşteri kişisel bilgilerini koruma konusunda gerekli önlemlerin almadığı için Marrriott 'an sonra British Airways'e 2017 yılı cirosunun yüzde 1.5'ne denk gelen para cezası kesildi...
 
 
İngiliz havayolu firması British Airways’e ait site üzerinden sahte site aracılığıyla 500 binden fazla kullanıcıya ait bilgilerin internet korsanlarının eline geçmesinin ardından İngiliz havayoluna rekor para cezası verildi. 
 
Havayolu geçtiğimiz yıl yaşanan güvenlik ihlali nedeniyle 183 milyon İngiliz Sterlini cezaya mahkum edildi. Uluslararası Havayolları Grubu’na (IAG) ait British Airways (BA), Bilgi Komisyon Ofisi’nin (ICO) aldığı karar nedeniyle şaşırdıklarını ve hayal kırıklığına uğradıklarını açıkladı. BA tarafından yapılan açıklamada internet korsanlarınca düzenlenen saldırının art niyetli ve profesyonelce olduğu belirtildi.
 
ICO’nun açıklamasına göre, yeni yönetmelik uyarınca en ağır cezayı İngiliz havayolunun aldığı aktarıldı.
 
Cezaya neden olan olay
 
İngiltere Bilgi Komisyon Ofisi’nin (ICO) açıklamasına göre olay, kullanıcıların British Airways’e ait site üzerinden dolandırıcılık amaçlı bir siteye yönlendirilmesiyle başladı. Bu sahte site aracılığıyla 500 binden fazla kullanıcıya ait bilgiler internet korsanlarının eline geçti.
Olay 8 Eylül 2018 tarihinde açığa çıkmıştı. British Airways ilk açıklamasında 380 bin işlemin etkilendiğini, fakat çalınan bilgiler arasında seyahat veya pasaport bilgilerinin bulunmadığını duyurmuştu.
 
Kişisel verileri ele geçirilen mağdurların British Airways’dan maddi tazminat talep etme hakkı da var.
 
Marriott’a da ceza kesilmişti
2018 yılının aralık ayında siber saldırganların Marriott’a ait Starwood grubu otellerinde konaklayan 500 milyona yakın ziyaretçiye ait verileri ele geçirdiği ortaya çıkması üzerine Marriott’a 
 
ABD merkezli otel zincirinin Türkiye’deki birimine de Verileri Koruma Kurumu (KVKK) gereğince müşterilere ait kişisel verileri korumadığı için  1 milyon 450 bin TL’lik idari para cezası verilmişti.
 
Kararda otelin veri tabanında Türkiye'den 1.2 milyon müşteri kaydının bulunduğu, ancak bu kişilerin kaçının güvenlik ihlalinden etkilendiğinin tespit edilemediği de belirtilmişti.
 
Müşteri başına kesilen ceza tutarlarına bakıldığında bir İngiliz için 17.5 doları (100 TL) geçen rakam, bir Türk müşteri için ise 0.20 dolarda (1 TL) kaldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )