Bakan Ersoy: Turizm Ajansı yönetim kurulunda yer alacak otel ve acente temsilcisi bölgede faaliyet gösteren belgeli bütün işletmelerin katılacağı seçimle belirlenecek...
 
 
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Meclis’te görüşülmekte olan Turizm Ajansı Yönetim Kurulu’nun sekör derneklerinin başkanları değil bölgeden seçilen kişilerden oluşacağını söyledi
 
Habertürk televizyonunda katıldığı programda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bakan Ersoy Yönetim Kurulunun sektörden sağlayacağı kaynağı nereye harcayacağına kendisinin karar vereceğini belirterek "Yönetim Kurulu’nda acentacıları temsilen, seyahat acentaları arasından oylamayla bir temsilci atamak istiyoruz" dedi.
 
Ersoy, Tanıtma Fonu Yönetim Kurulu’nda  konaklama kesiminden yer alacak temsilcilerin de mevcut derneklerin başkanları ya da yalnız o derneğin üyelerinden değil, derneğe üye olsun olmasın o bölgede faaliyet gösteren bakanlıktan blegeli bütün işletmelerin katılımı ile yapılacak seçimle belirleneceğini söyledi.
10 ülkenin 7'sinde var
Bakan Ersoy, dünyada turizm gelirlerinin en yüksek olduğu 10 ülkeden 7’sinde turizm ajansı bulunduğunu söyledi.
Herşey devletten beklenmemeli
 
Türkiye’de her şeyi devletten bekleyen bir anlayışın hâkim olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, devletin bütün sektörlere karşı sorumlu olduğunu ve sektörün de bu tanıtıma ortak olması gerektiğini belirttti ve “Devlet kaynaklarıyla 20 yılda alacağımız yolu Turizm Geliştirme Ajansı ile birkaç yılda katedeceğiz.” dedi.
 
 
Ajans Yönetimi
 
Turizm Geliştirme Ajansı yönetim kurulunun çoğunluğunu özel sektörün oluşturacağını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, devletin yanı sıra sektörden toplanacak kaynağın nereye harcanacağına yine onların karar vereceğini söyledi.
 
Bakan Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“3 üye kamu görevlisi olarak Bakan, Bakan Yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdüründen, 1 üye ulaşım koltuklarının yüzde 80’ini oluşturması nedeniyle Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanından oluşuyor. Bununla birlikte 4 kamu sayabiliriz. İGA ve TAV’ın da dönüşümlü gelmesini istiyoruz 5’inci olarak. Acentaları temsilen ise bir temsilci atamak istiyoruz. Bunun da, acentaların yapacakları seçimle atanmasını düşünüyoruz. Bu noktada, mesela TÜRSAB seçimleri yapılırken iki sandık konularak bu belirleme yapılabilir. Bunun dışında Türkiye’de 7 coğrafi bölge var. Buradan da 7 temsilci atanıyor. Bunlar da seçimle geliyorlar. Turizm işletme belgeli tesisler arasından adaylar belirleniyor. Onların yapacağı oylamayla seçilecek üyeler bunlar. Marmara ve Akdeniz bölgesinden ikişer, Ege, Karadeniz ve İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden birer üye olacak. Bölgelerdeki sayıları yatak kapasitesiyle, aldığı turist sayılarını dikkate alarak yaptık.”
 
Yönetim Kurulunun Görevi Operasyon Yapmak Olmayacak
 
Turizm Geliştirme Ajansının yönetim kurulunun görevinin operasyon yapmak olmayacağını da belirten Bakan Ersoy, yıl içerisinde yapılacak toplantılarda operasyon ekiplerince hazırlanan bütçeleri onaylayacaklarını, icra kurulu tarafından da bu bütçelerin haftalık toplantılarla denetleneceğini ama operasyon işinin tamamen profesyonellerden oluşmuş kadrolarca yapılacağını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )