Türkiye'de farklı iddialarla gündeme getirilen Çin'in Sincian Uygur Özer bölgesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta G-20 toplantısından sonra Çin'e yaptığı resmi ziyaret sırasında bölge ile ilgili iddiaların doğru olmadığını söylemişti...
 
Çin’in en büyük eyaletlerinden biri olan Sincian Uygur Bölgesi ile ilgili gerekdışı iddiaların yerine bölge gerçeğin görülmesi amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor. 
 
Bu kapsamda bölge 21 havaalanı ve 111 uluslararası karayolu ile dünyaya bağlandı.
21 adet sivil havaalanına sahip olan Xinjiang, 20 dış hat ve 80 iç hat olmak üzere 264 noktaya uçuş gerçekleştirebiliyor.
Turist sayısı % 40 arttı
 
2018’de Xinjiang’a giden yerli ve yabancı turistlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 40 oranında artarak 150 milyon kişiyi buldu. Bu yılda bölgede gerçekleştirilen toplam turizm tüketim tutarı ise yüzde 41,59 oranında yükselerek 257,9 milyar yuana ulaştı.
 
 
Çin’in uluslararası alanda yürüttüğü Kuşak ve Yol projesi kapsamında ülke genelinde yürütütğü alt yapı ve diğer alanlardaki yatırımları Sincian Uygur Özerk Böjlgesinde de yürütüyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu haberine göre Sincian bölgesinin dünya ile bağlantısının şu anda 111 uluslararası karayolu bağlantısı ve 21 havalimanı ile sağlanıyor.
 
Haberde Avrupa ile olan tren seferlerinin de hızla arttığı bölgede eğitim, sağlık ve diğer sosyal alanlarda da gözle görülür bir büyüme yaşandığı belirtiliyor.
 
Haberde şöyle deniyor:
 
Çin’in kuzeybatısından bulunan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, son yıllarda yapılan yatırımlarla ulaşım ve bağlantıda çok önemli mesafe aldı. Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan dâhil olmak üzere sekiz ülkeyle komşu olan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, 5 bin 700 kilometre uzunluğunda sınıra sahip. 
 
Xinjiang, Çin’in yüz ölçümü ve komşularıyla olan sınır uzunluğu bakımından ülkenin en büyük eyalet düzeyindeki idari bölgesi durumunda. 
 
Son yıllarda, Çin’in etkili bir şekilde uyguladığı Kuşak ve Yol inisiyatifi sayesinde Xinjiang kendi bölgesel üstünlüğüyle dışa açılma sürecinde hızla gelişiyor.
 
Hava, kara ve demiryolu ile ulaşım
 
Bölgede şu anda 111 adet uluslararası karayolu arteri Xinjiang ve 5 komşu ülkeyi birbirine bağlıyor. Son olarak Çin-Kırgızistan-Özbekistan uluslararası karayolu da hizmete girdi.
 
Demiryolu inşasında gelinen noktaya bakıldığında Urumçi merkezin, ulusal yüksek hızlı demiryolu ağına bağlandı. Böylece 2014 yılında Xinjiang’da hizmete giren 1,32 bin kilometre uzunluğundaki demiryolu hattıyla bölgede toplam hizmete giren demiryolu hattı uzunluğu 6 bin 231 kilometreye ulaştı.
 
2019 yılının mayıs ayı itibarıyla 21 adet sivil havaalanına sahip olan Xinjiang, 20 dış hat ve 80 iç hat olmak üzere 264 noktaya uçuş gerçekleştirebiliyor.
Öte yandan Xinjiang’ı Pakistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’a bağlayan 17 sınır ötesi fiber optik kablo hattı bulunuyor.
 
Avrupa’ya tren seferleri
 
Xinjiang’dan geçen Çin-Avrupa kargo treni seferlerinin sayısı hızla artıyor. 2014-2019 yılları arasında, Xinjiang’dan geçerek Avrupa'ya giden kargo treni seferlerinin sayısı 2 bin 564'ü bulurken, tren seferlerinde yıllık ortalama artış yüzde 100’den fazla oldu. Başta Xinjiang, Chongqing ve Chengdu olmak üzere 13 eyalet arasında Çin-Avrupa kargo treni seferlerine dair istişare mekanizması kuruldu.
 
Şu ana kadar Orta Asya ve Avrupa’daki 25 destinasyona günlük kullanım eşyaları, giyim ve mekanik ekipman gibi 200 yüzden fazla ürün taşıyan kargo treni seferleri Xinjiang’dan geçiş yapıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )