Gündeme geldiğinden beri her kesimden tepki alan Turizm Ajansı kanun teklifinde bakanlığın 'TİK' üzerinden 'Sektörün görüşü alındı' görüntüsü verilerek makyaj değişikliklere gidiliyor...
 
AKP’li milletvekillerinin hazırlayıp meclise sunduğu, geçen hafta komisyondan geçen Turizm Ajansı kurulması ile ilgili kanun Teklifi yarın TBMM Genel Kurulu’na geliyor.
 
Kanun Teklifine yönelik tepkiler üzerine bakanlık,  aralarında TÜRSAB’ın yönetime alınması da olan bazı “Makyaj” değişikliklere gidiyor.
 
TİK ortaya çıktı
 
Bu kapsamda aralarında TÜRSAB TÜROFED ve TYD’nin de olduğu, Numan Kurtulmuş’un bakan olduğu dönemde oluşturulan ancak kurulduğundan bu yana herhangi bir faaliyeti olmayan ‘Turizm İştişare Kurulu’ (TİK)’ten gelmiş görüntüsü verilen sektör önerisi olduğu savunulan iki sayfalık olduğu öğrenilen ‘Değişiklik’ önerileri üzerine bugün bakanlıkta bir toplantı yapılacağı öğrenildi.
 
Bir parmak bal
 
Bakanlıkta yapılacak toplantının amacının, “Herkesin ağzına bir parmak bal çalmak” olduğu belirtiliyor.
 
Buna gerekçe olarak da altında TÜRSAB, TÜROFED TYD ve diğerlerinin de olduğu dernek ve birliklerin imzası olan, “Sektörden gelmiş” görüntüsü verilecek, gerçekte kanun teklifinin esasına ilişkin olmayar, tepkilerin önünü kesmek için hazırlandığı bildirilen iki sayfalık değişiklik önerileri görüşülecek.
 
TÜRSAB'a koltuk verilecek
 
Konuyla ilgili gelişmeleri yakından izleyen bir zincir otel grubunun başkanı, bugünkrü toplantıya sektörün önerileri olarak götürülecek yazıyı gördüğünü orada yazılanları okuduğunda bunun ‘Bakanlık ile danışıklı hazırlandığı’ izlenimi edindiğini söyledi.
Buna gerekçe olarak da ‘Örneğin TÜRSAB’ın sözkonusu kanun teklifine itirazı olan ‘ Biz niye yönetimde yokuz’ eleştrisine TÜRSAB yönetime alınarak, esasa ilişkin konularla ilgili eleştiri yapmasının önü kesiliyor” dedi.
 
Esası örtmek için
 
Bakanlığın bugün sektör kuruluşları ile yapacağı toplantıda görüşülecek yazıyı gördüğünü söyleyen 54. Hükümet  döneminin Turizm Bakanı ve TÜRSAB eski başkanı Bahatin Yücel de “ Bu yazıyı okudum. Altında hepsinin imzası var. Gördüğüm orada sektör önerileri gibi ifade edilen şeyler, yapılmak istenen işin esasına ilişkin değil. 
 
Anladığım kadarıyla “Sektörden geldi”  görüntüsü verilen o ‘Değişiklikler” ile Kanun teklifinin esası gözden kaçırılıyor. “Turizm ajansı”nın üzerine bir tür “Şal” örtülmek isteniyor. Sektör bunu görmeli ve buna alet olmamalı” dedi.
 
TÜRSAB'tan hem ortak hem ayrı teklif
 
Bu arada bugünkü toplantıda görüşülecek ‘Danışıklı” olduğuna ilişkin iddia tartışılırken TÜRSAB altında kendi imzası  da olan iki sayfalık “Öneriler”den sonra TÜRSAB kendi adına ayrıca bir öneri hazırladığı öğrenildi.
 
Ancak TÜRSAB’ın diğer derneklerle birlikte altına imza attığı iki sayfalık yazıda ve tek başında hazırladığı değişikliklerde üzerinde durulan en öneli konunun kendisinin yönetime alınması olduğu belirtiliyor.
 
Koltuk peşinde koşmak yeirne asasa karşı çıkılmalı 
 
Bunu sorduğumuz TÜRSAB üyeleri konuyla ilgili olarak bugüne kadar kamuoyuna yansıyan bilgiler ve sözkonusu Kanun Teklifi tasarısında yer alan bilgilerden sektörün kanun teklifinin tümüne karşı çıkması gerekirken TÜRSAB’ın konuya yalnız yönetime alınma temelinde yaklaşmasının yanlış olduğunu TÜRSAB’ın yönetime alınması ile sornunun çözülmeyeceğini, diğer dernek ve birliklerin de konuya yönetimde olup olmamaktan önce işin esası temelinde yaklaşılması gerekteğini   söyledi.
 
 
Eski bir acenteci “ Anladığmı kadarıyla TÜRSAB’ı yönetime alarak, bir başka deyimle ona da bir koltuk verilerek, diğerlerine de esasa ilişkin olmayan bir iki değişiklik yapılarak herkesin ağzına bir parmak bal çalınarak iş kotarılmak isteniyor” dedi.
 
CHP ve İYİ Parti: AKP'liler de karşı çıkmalı
 
Tam adı Türkiye Turizm Tanıtım Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun teklifi yarın TBMM Genel Kurulu’na gelecek.
Kanun Teklfinin görüşülmesi sırasında CHP ve İyi partinin itirazlarda bulunacağı öğrenildi.
 
Öte yandan CHP ve İyi partiden konuyla ilgili çalışma yapan milletvekilleri kanun teklifinin sektöre getireceği sıkıntıları anlattıklarında buna AKP”den de itirazlar geleceğine inandıklarını söyledi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )