TUI CEO'su Fritz Joussen, gerilemeyi durdurup yeniden yükselişi Çin, Brezilya ve Hindistan'nın güçlü yerel oyuncularından Ctrip, Despegar ve MakeMyTrip gibi online seyahat satan acentalarla (OTA) sağlamayı hedeflediklerini söyledi...
 
 
Avrupa seyahat endüstrisi pazarının en büyüğü TUI pazar olarak Asya'ya, sistem olarak online odaklanacak.
 
Ana pazarları İngiltere ve Almanya’da 21 milyon paket tur müşterisi olan  TUI, düşen gelirlerini artırmak için yükselen Asya pazarının Çin,  Hindistan  ve Brezilya'da aralarında Ctrip, Despegar ve MakeMyTrip gibi online satış yapan seyahat acentalarıyla  (OTA) işbirliğine gitme kararı aldı.
Yeni strateji
 
 
TUI yönetimi bu işbirliğinden 1 milyar dolarlık gelir hedefliyor.
 
Bu yılın ilk yarısında, gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 47 düşüşle  381 milyon Avro azalan TUI yönetimi, elinde grubun hisse senedi olanlardan gelen baskıları azaltmak amacıyla yeni stratejiler belirliyor.
 
Geliri artırmak için
 
TUI CEO'su Fritz Joussen, oluşturacakları dinamik paket turlarla, 2022 yılına kadar 1 milyon müşteriden 1.1 milyar dolar elde etmeyi planlıyor.
 
Bu hedefe ulaşmak için az sayıda müşteriye ihtilaçları olduğunu belirten Joussen, yeni pazarlarda OTA’larla geliştirecekleri işbirliği ile büyüyeceklerini söylüyor.
 
Pazar olarak Asya, sistem olarak online
 
Bu strateji kapsamında da Çin, Brezilya ve Hindistan'nın güçlü yerel oyuncularından Ctrip, Despegar ve MakeMyTrip gibi online seyahat satın acentalarla (OTA) işbirliği yapılacak.
 
Otellerimizin yüzde 10 bile yeter
 
OTA’larla 1 milyon müşteriye ulaşma hedefinin “muhafazakar” olduğunu vurgulayan TUI CEO'su Joussen şunları söylüyor:  “Asimetrik şartlarımız . Biz otel satarak para kazanıyoruz. OTA'ların da OTA'lar yaparak para kazanması gerekiyor. Bu durumda, trafiğin bir kısmını kendi otellerimize yönlendirebiliriz. Otellerimizin trafiğinin sadece yüzde 10'unu bile bu platformlar üzerinden satarsak para kazanırız. OTA'ların platform ve satışlarla para kazanması gerekiyor. Dikey entegrasyona gidebiliriz.”
 
Avrupa'daki bütün tur operatörlerinin sorunu
 
Uzmanlar, TUI gibi Avrupalı seyahat devlerinin de 2018'in  zor bir yıl olarak geçtiğini bu nedenle büyük grupların kendilerine yeni genişleme stratejisi geliştirdiklerini bunun ana fikrinin de kendi işlettikleri nispeten ucuz ve risksiz bir model olması için çalıştıklarını bunun da ancak yeni pazarları ile mümkün olduğunu söylüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )