Thomas Cook iflasının konuşulduğu günlerde İspanya ve Yunanistan'da 3 yeni otel açarken TUI de bir ayda 8 ülkede 15 otel açtı. FTI ve Alltours da otelcilikte büyüyor...
 
 
 
Dünya seyahat endüstrisinde yaşanan hızlı değişim kendini gösterdiği alanlardan biri de konaklama kesiminde yaşanıyor.
 
Öyle ki tur operatörleri havacılıktan çekilirken konaklamama ağırlık koyuyor
 
Tur operatörleri son 5 yılda dünyada 350 oteli satın alma, kiralama ya da markasıyla bünyelerine kattı.
 
Avrupa seyahat endüstrisinni iki büyük grubu TUI ve Thomas Cook içinde bulundukları mali sıkıntı nedeniyle bünyelerindeki havayolu şirketlerini satarkan konaklama alanında yeni oteller alıyor. İki grup da konaklama alanında büyüme stratejisi izliyor.
 
TUI, Thomas Cook, FTI ve Alltours, özellikle İspanya ve Yunanistan’da ve  daha az olmakla birlikte Türkiye’de konaklama alanına ağırlık koyuyor.
 
TUI Group, 8 ülkede 15 yeni otel 
 
TUI'nin açtığı oteller; TUI Sensimar, TUI Family Life, TUI Sensatori, Magic Life, Riu ve Atlantica markalarından oluşuyor.
 
Şirket gelirlerinindeki büyümenin yüzde 70'ini otel segmentinin oluşturması, TUI'nin bu alana daha fazla yatırım yapmasını da beraberinde getiriyor. Planlamaya göre TUI, bu yaz Avrupa, Afrika ve Asya'daki 11 ülkede 20 yeni otel daha açacak.
 
Grand Azur ve Life Masmavi’yi aldı
 
TUI konaklama alanında Türkiye’de de büyüyor. Grup gectiğimiz aylarda Doğuş  Grubu’nun Marmaris’teki Grand Azur otelini ardından Magic Life Masmavi’yi satın aldı.
 
TUI, geçen yılın haziran ayında da devraldığı Seno Oteli, TUI Sensimar Seno adıyla hizmete açtı.
 
TUI'nin Türkiye'deki otel sayısı 17'ye yükseldi.
 
 
Thomas Cook : Sıkıntılara rağmen otelcilikte büyüme stratejisi
 
Thomas Cook’un içinde bulunduğu sıkıntıya karşın İspanya'da bünyesindeki farklı otel markalarına 2020’ye kadar 40 milyon Avro yatırım yapacağını açıkladı.
 
Thomas Cook, bünyesinde bulunan konaklama kesimindeki  tesislere yapacağı yatırımların10 markanın tesislerine standartları yükseltme amaçlı olacağı bildirildi.
 
Thomas Cook’un İspanya’da toplam 12 bin oda kapasiteli 50'inin üzerinde oteli var.
 
FTI Meeting Point ile
 
TUI ve Thomas Cook gibi Almanya seyahat endüsrisinin  diğer grupları da konaklamaya  odaklandı.
 
Bunlar arasında FTI  bünyesindeki Meeting Point üzerinden, Alltoursb da doğrudan konaklama alanine hergün biraz daha ağırlık koyuyor,
 
FTI bünyesindeki Meeting Point’in otelcilik biriminin Türkiye’de; Labranda, Kairaba, Desing Plus ve MP Hotels markalarından oluşan 3’ü kendi malı olan diğerleri işletmede olmak üzere 13 oteli var. 
 
Alltours : Kârlılık otelcilikte
 
Alltours sahibi Willi Verhuven, grubun bu yılki gelir ve kârı artırmasında bünyelerindeki 35 Allsun Otellerinin etkili olduğunu söyledi
 
Verhuven, “Otellerimize yaptığımız yatırımlar karşılığını veriyor” dedi.
 
Bu arada uluslararası otel zincirleri arasındakie şirket birleştirme ve satın almaları hızlandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )