Van, bayramda ülkelerindeki 3 günlük Bayram tatilini geçirmek için İran'dan gelenler sayesinde çifte bayram yaşadı...
 
 
Başta alışveriş merkezleri ve mağazalar olmak üzere Van’ın cadde ve sokaklarında yoğunluğun yaşanmasına neden olan İranlı turistler, yaptıkları alışverişle de kentteki esnafa çifte bayram yaşattı. 
 
İranlı turistlerin üç günlük tatil için Van'ı tercih etmelerinin kente büyük katkı sağladığını ifade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, "Bayram süresince Van'a yaklaşık 10 bin İranlı turist geldi" dedi.
 
İranlı turistlerin Arife günü itibariyle kente geldiğini söyleyen Aktuğ şunları söyledi:
 
“Bayram süresince Van'a yaklaşık 10 bin İranlı turistin geldi. Yatak kapasitemiz 6 bin 500 civarında, ama son dönemde hizmete sunulan 1+1 ve rezidanslar ki bunlar kayıt dışı. Ama ona rağmen otellerimiz, pansiyonlarımız, misafirhanelerimiz doldu taştı. 
Van Valimizin talimatları üzerine dışarıda kalan misafirlerimizi pansiyonlu okullarımıza yerleştirdik. Memleket memnun, esnaf memnun.
 
Gelen misafirlerimizin ticari, ekonomik ve turizm anlamında memlekete çok olumlu yansımaları var. 
 
İran halkı sınır komşusu olmamız, örf, adet, gelenek ve görenek anlamında da geçmişe dayalı bir tarihin yaşanmış olması anlamında bizi tercih ediyor. İstedikleri gibi hareket ediyorlar. Halkımız artık İranlılara alıştı." 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )