Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince'nin Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkileri bu kez gazeteci Toygun Atilla'nın yeni çıkan İfşa kitabındaki bölümleri ile yine gündemde...
 
 
Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince’nin FETÖ ile ilişkileri yine gündemde.
 
Tamince’nin kısa adı FETÖ olan Fethullahçı Terör Örgütü ile ilişkileri olduğu döneme ilişkin bilgiler bu kez Hürriyet Gazetesi'nden Toygun Atilla’nın yazdığı piyasaya yeni çıkan İfşa kitabında yer alıyor.
 
Toygun Atilla ile kitabı üzerine söyleşi yapan Odatv’den Barış Pehlivan’a kitabı hazırlama süreci ve kitapta yer alan konulara ilişkin bilgi verirken Fettah Tamince ile ilgili olarak şunları söylüyor:
 
Fettah Tamince’yi koruyan kim, nasıl cezaevine giremiyor?
 
“Tweet attı” diye FETÖ’den tutuklanan birçok isim var. Bunun yanında; Fethullahçı geçmişini saklamayan, FETÖ’nün finansörlerinden olduğu bilinen ama bütün FETÖ dosyalarından kolayca sıyrılabilen Fettah Tamince de var. Bu nasıl oluyor? Fettah Tamince’yi koruyan kim ve nasıl cezaevine giremiyor?
 
Tamince’ye sordum
 
Bütün bu sorduğun soruları ben Fettah Tamince’ye de sordum. Onun yanıtlarını da kitapta okudun. 
 
Peki, Tamince’nin yanıtları gazeteci olarak beni tatmin etti mi? 
 
Tatmin etmediği yerler çoğunlukta. 
 
Akın İpek gibi biri
 
Evet, Fettah Tamince bütün ilişkileri ortada olan ve örgütle bağları artık bilinen bir adam. 
 
Benzetirsem; Akın İpek gibi bir adam, ama yargılanmıyor. 
 
Neden yargılanmıyor, çünkü 17 - 25 Aralık’ta tavır değiştirmiş. Kendi söylediği bu, tezi bu. İşte bu tez aslında hükümetin Fethullahçılara bakış tezinin de aynısı. Ne diyorlar, “bizim için 17-25 Aralık milattır.” Yahu, sizin için milattır da benim için değildir işte.
 
İnsanlar yanlış yapabilir…
 
Tabii ki, insanlar yanlış yapabilir ve yanlıştan dönebilir. Ama yanlışı ne kadar yaptıysa o yanlışının yaptığı kadarki bedelini de öder. Bununla birlikte, sürekli yanlışı devam edenle tabi ki Fettah Tamince’nin hali bir değildir bence.
 
- 17-25 Aralık’tan sonra tavrını değiştirmiş ama, aynı 17-25 Aralık’tan sonra Zaman Gazetesi’nin hisselerini de alıyor! Nasıl oluyor bu iş?
 
Zaman Gazetesi’ni yayınlarına müdahale edebilmek için almış
 
Ben de aynı soruyu sordum. Zaman Gazetesi’nin yayınlarına müdahale edebilmek için aldığını söyledi.  
 
- Kendisi mi inisiyatif kullanmış bunu yaparken?
 
Kendi başına karar vermemiş
 
Kendi başına karar vermemiş sadece, öncesinde hükümet içinden birileriyle görüşmüş muhtemelen. Öyle anladım konuşmasından.
 
- O halde; “esas devlet” denilen Fethullahçıların içinden çıkan bir adam, sonra “olması gereken devlet” diye gördüğü devletin safına geçip, “olması gereken devletin” “esas devlete” operasyonunda mı rol almış? 
 
Evet, ben de öyle anladım. 
 
İş adamının operasyon süreciyle ne işi olur? 
 
Tamince ile söyleşide beni üzen neydi, biliyor musun... Düşünebiliyor musun; 17-25 Aralık’ta Fethullahçılar operasyon yapmış, hükümeti devirmeye çok net çalışmışlar... Fakat bir iş adamı gidiyor Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve diyor ki “Hoca’ya adam gönderin!” Ne için? İşte bu operasyonları durdursun, diye! İş adamının operasyon süreciyle ne işi olur? Bunlar çok üzücü. Ben devleti daha ciddi, daha sistematik bir yapı olarak görürdüm. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )