Başbakan Çipras sezon ortasında seçime gidildiği için sektörden özür dilerken, ana muhalefet partisi başkanı Mitsotakis de bütün partilerin turizmi gündemlerine aldıklarını görmekten memnun olduğunu söyledi.
 
Erken seçime gidilen Yunanistan’da partilen turizm ile ilgili projelerini anlatıp vaatlerde bulunuyor. Vaatler arasında vergi inrdirimi ilk sırada geliyor.
 
Kısa adı SETE olan Yunan Turizm Konfederasyonu’nun hafta içinde Atina’da yapılan  27 Kongresine Başkakan Alexis Çipras ve muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi lideri Kyriakos Mitsotakis katıldı.
Başbakan Çipras konuşmasında krizin aşılmasında turizmin oynadığı role değinerek, “Bugün Yunanistan'ın turizminin tarihsel olarak eşi benzeri görülmemiş bu resmini sadece korumak değil, daha da güçlendirmek çok önemli” dedi.
 
Başbakan daha sonra hükümetin, vergileri azaltmaya ve ülkenin turizmde rekabetçiliğini artırmaya yönelik alacakları önlemleri anlattı.
 
Çipras: Sezon ortasında seçim için özür dilerim
 
Tsipras, turizm sektörüne geçen ay hükümetin gıda sektöründe KDV’yi yüzde 24'ten yüzde 13'e düşürdüğünü ve 2020'de yüzde 11'i düşürmeyi planladığını,“2020'de konaklamadaki KDV yüzde 13'ten yüzde 11'e düşeceklerini söyledi.
 
Yunan Başbakanı, turizm sezonu ortasında erken seçime gidildiği için sektör profesyonellerinden özür diledi .
 
Muhalefet partisi Yeni Demokrasi Partisi lideri Kyriakos Mitsotakis de, seçilmesi halinde turizm vergisini % 28'den 20'ye düşürmeyi vaadetti.
 
Mitsotakis, Yunan turizminin son yıllarda gösterdiği başarıların, bir hükümet politikasının sonucu değil, turizm endüstrisinin kendi başarısı olduğunu ve bu noktada sağlanan işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.
” Yunanistan Turizm Konfederasyonu (SETE) 27. Genel Kurulu’na katılan Mitsotakis , turizm sektöründeki vergi indirimlerinin hayati olduğunu söyledi.
Mitsotakisiktidara geylmeleri halinde turizmde yüzde 26olan KDV oranını yüzde 20’yedüşüreceklerini böylece sektörü daha rekabetçi hale getireceklerini belirterek, “Yunan turizminin geleceği ile ilgili vizyonumuz, büyük ölçüde sizinkine denk geliyor” dedi.
 
Sigortasız çalışma ve mevsimsellik
 
Mitsotakis’in konuşmasında ele aldığı Yunanistan’ınr turizkmdeki szorunlüarıonıon Türkiye’dekiler ile benzerlikleri dikkat çekti
Örneğin Yunanistan’da da çalışanlar mevsimsel ve sigortasız çalıştırılıyor.
Mitsotakis bu konulara değinirken şunları söyledi:
“Turizmde çalışanlara, Yunan turizminin başarısının bir parçasıdır. Çalışanlar ile imzalanan toplusözleşmelerin iyi olyması turizme daha fazla fayda sağlar. Biz bu tür girişimleri teşvik edeceğiz. Sigortasız emeğe müsamaha göstermeyeceğiz.” 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )