Başaran Ulusoy'un bir marifeti daha. En büyük ortağı TÜRSAB olan Kuşadası Kongre Merkezi için 120 milyon dolar harcandığı halde atıl duruyor. Alacaklılar peş peşe icraya başvuruyor...
 
 
Başaran Ulusoy’un meslek örgütü TÜRSAB’I holding dönüştürmü çalışmalarının neden olduğu facialara hergün bir yenisi daha ekleniyor.
 
Temeli 2005 yılında atılan ve 120 milyon dolar harcanarak tamamlanan, Kuşadası Kongre Merkezi (KOMER) çalıştırılmadığı için alacaklı firmalara borçlarını ödeyemiyor.
 
Komer inşaatı ve donanım için iş yapan firmaların alacaklarını tahsil etmek için haciz işlemleri başlattı.
 
Türkiye'nin ve Doğu Akdeniz'in en büyük, Avrupa'nın 3'üncü büyük kongre merkezi olacağı ididasıya yapılaan KOMER’in açılışı 2013 yılının Ekim ayında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Açıldıktan sonra işletmesinde sıkıntılar yaşanan kongre merkezi, borçları ödenmediği için alacaklıların icra takipleriyle sıkıntılı bir sürece girdi. 
 
Bu arada alacaklılar, merkezde haciz işlemi yapmaya başlayınca Kuşadası Tiracet Odası (KUTO) Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler kurulları hareketi yatırımı kurtarmak için 'Kongre turizminin merkezi Kuşadası olsun' sloganı ile bir kampanya başlattı.
 
Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde neler var?
 
Kongre turizmine yeni bir soluk getirmesi hedefiyle yapılan, 43 bin metrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük kongre merkezi olan Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde; 2 bin 690 kişilik büyük oditoryum, 745 kişilik alt kat oditoryum, 45 ile 800 kişi kapasiteye sahip toplam 33 komite ve küçük toplantı odası yer alıyor. KOMER'de ayrıca 400'er metrekarelik 2 restoran, 7 bin metrekarelik sergi alanı da biliniyor. 6 bin metrekarelik terasta aynı anda 5 bin kişiye yemek organizasyonu yapılabiliyor. 
 
Yüzde 43’ü TÜRSAB’ın 
 
Başaran Ulusoy’u yönetimde olduğu 19 yıllık dönemde meslek örgütü TÜRSAB’I holding dönüştürme çalışmaları kapsamında başlatılan KOMER projesinin  büyük hissedarı yüzde 43 ile TÜRSAB. KOMER’in diğer ortakları da şunlar
DÖSİM yüzde 33, Aydın Valiliği yüzde 5.
KOMER'in diğer ortaklarını ise Kuşadası Belediyesi, KUTO ve turizmciler oluşturuyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )