İran'ın önemli tatil dönemlerinden olan Nevruz Bayramı yaklaşırken Türkiye'ye yönelik trafik hızlandı. 200 kişilik ilk grup Marmaris'e geldi. İran'dan 3 haftada 280 bin İranlı kişinin gelmesi bekleniyor. 
 
Nevruz Bayramı nedeniyle İran’dan Türkiye’ye yönelik trafik hızlandı. 3 Nisan'a kadar İran’dan Türkiye’ye 280 bin İranlı’nın gelmesi bekleniyor.
 
Karayoluyla Van, havayoluyla da İstanbul ve Antalya'ya akın edecek olan İranlılar, Bursa, Yalova ve Karadeniz’e gidiyor.
İran'dan Türkiye’ye turist getiren Narkissos Turizm'in CEO'su Erkan Kaplan İran’dan Türkiye’ye küçük bütçeye sahip olanların karayoluyla Van'a geldiğini belirterek, "Bir üst gelir grubundaki İranlılar da uçaklarla Antalya ve İstanbul'a gitmeyi tercih ettiğini söyledi.

 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği  Başkanı Erkan Yağcı da charter izinleri konusunda sıkıntı olduğunu bu sorun çözülürse gelen turist sayısının artacağını söyledi.
 
Bu arada Marmaris’e gelen 1.200 kişilik İranlı grubu karşılayan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Ali Kırlı, iran'dan ekim ayına kadar turistlerin gelmeye devam edeceğini söyledi. Kırlı, Nevruz dolayısıyla 8 bin turiste ev sahipliği yapacaklarını dile getirdi. Kırlı, amaçlarının turizmi tüm yıla yaymak olduğunu belirtti.

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )