Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, doğal sit alanıyla ilgili yapılmak istenen değişiklik kararının iptali için dava açtı. Dernek Başkanı Munise Ozan, "Patara Nesli tehlike altında olan 'caretta caretta'ların üreme ve yaşam alanı" dedi.....
 
Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Patara bölgesi ve Fırnaz Koyu'nun bazı bölümlerinin birinci dereceden çıkartılarak ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanına dönüştürülmesine ilişkin kararın iptali için dava açtı.
 
Patara bölgesi ve Fırnaz Koyu'nun bazı bölümlerinin birinci dereceden çıkartılarak ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanına dönüştürülmesine ilişkin kararın iptali için dava açıldı.
 
Birinci Derecede Doğal Sit alanı konumundaki Patara bölgesi ve Yeşilköy, Fımaz Koyu çevresi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 22 Ağustos 2017 tarihli oluruyla 'Doğal-Sit-Kesin Korunacak Hassas Alan', 'Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı' ve 'Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı' olarak tescil edildi. Bakanlığın bu kararı da 9 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece Alanya Kalesi, Demre Taşdibi Yarımadası ile Patara ve Fırnaz Koyu'nun bazı bölümleri birinci derece doğal sit alanından çıkartılarak ikinci ve üçüncü derece doğal sit alanı konumuna dönüştürüldü.
Yapılaşmaya açılıyor
  
Kaş Turizm Tanıtma Derneği bu kararın, bu alanlara turizm tesisi, villa veya belli sınırlamalarla taş ve maden ocağı faaliyetlerinin yapılmasını mümkün kıldığını iddia ederek iptali için yargıya başvurdu. Dernek Başkanı Munise Ozan, Patara ve Fırnaz Koyu için Mimarlar Odası Antalya Şubesi ve Peyzaj Mimarları Odası Ankara Şubesi'nin desteğiyle, kararın iptaline yönelik dava açtıklarını söyledi. Kararın yapılaşmaların önünü açtığını ve Antalya'da birçok bölgeyi de içerdiğini belirten Ozan, "Patara zaten Bakanlık tarafından ilan edilmiş özel çevre koruma bölgesi. Nesli tehlike ve koruma altında olan 'caretta carettaların üreme ve yaşam alanı. Çam ormanları, antik kenti, kumulları, Akdeniz foklarının üreme alanı ve hakikaten çok özel bir alan. Şimdi turizm amaçlı kullanılabilirliğinin yolu açılıyor" diye konuştu. Ozan, devletin bu alanları daha da genişletip koruması gerekirken, buraların bazı bölgelerini birinci dereceden üçüncü dereceye kadar çekerek turizm tesisi ve hatta maden ocaklarına açtığını savundu. Ozan, "Biz bakanlıkla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Birlikte çalışmak istiyoruz, ama lütfen bu tür doğal alanlarımızı sahiplensinler, korusunlar. Bizim daha çok betonlaşmaya ihtiyacımız yok" dedi. (DHA)
 

 

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )