Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlam. Kalan 6 kriterle ilgili adımları en kısa zamanda atarak, AB'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu göreceğiz.'...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Reform Eylem Grubu Toplantısı'na başkanlık yaptı. Toplantı açılışında konuşan Erdoğan, Türkiye'nin kuruluşundan hemen sonra Avrupa Birliği'nde (AB) yer almak için gerekli adımları attığını söyledi. 
 
'Kopnhag yerine Ankara kriterleri
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinden 
sonra OHAL'i kaldırıp, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nu kurduklarını anlatan Erdoğan, 3 Mayıs itibarıyla komisyona yapılan 126 bin başvurudan 70 bin 500'üne ilişkin karar verildiğini, kalan 55 bin dosyanın incelemesinin ise devam ettiğini söyledi. Toplantıya katılan bakanlardan, reform iradesini somut adımlara çevirecek ve ilişkilere ivme kazandıracak çalışmalar beklediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Biz AB'ye uyum kapsamında her adımı vatandaşlarımızın iyiliği ve refahı için atık bugün de aynı anlayışla hareket ediyoruz. Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerimizin geliştirilmesi bizim için temel önceliktir. Daha önce de belirttiğim üzere bu doğrultuda atılması gereken adımları, gerekirse adına 'Kopenhag' değil, 'Ankara' kriterleri der ve yola devam ederiz. ."
 
'72 kriterden 66'sı tamam
 
Gelecek süreçte Türkiye- AB ilişkilerinde Türkiye'nin kazanımı olan alanlara odaklanılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların başında vatandaşlarımıza vize serbestisinin sağlanması ve Gümrük Birliği'nin güncellenmesi geliyor. Birlikle olan yarım asrı aşkın geçmişimiz göz önüne alındığında AB'nin vize serbestisi sağladığı diğer ülkelerle kıyas dahi kabul edilemeyecek bir düzeyde bulunduğumuz açıktır. Vize serbestisi sürecinde 72 kriterden 66'sını tamamlamış durumdayız. Kalan 6 kriterle ilgili adımları en kısa zamanda atarak AB'nin vize serbestisinde ne kadar samimi olduğunu da göreceğiz. Vize serbestisinin etkisini kapsamlı analiz etmemiz gerekiyor. Ticaretimize ve ekonomimize katkısı ve özellikle iş adamlarımızın işlerini kolaylaştıracak etkisi göz ardı edilemez" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )