Darbe ile devrilen ve akıbeti henüz belli olmalan Sudan eski devlet başkanı Ömer El Beşir, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkesine yaptığı ziyaret sırasında Sudan'ın 'Afrika kapısı' denilen Sevakin Adası'nı Türkiye'ye vermişti. Erdoğan burasını turizm merkezi yapacaklarını söylemişti.
Sudan'da geçen hafta gerçekleşen  yönetim darbesi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 
Zira, devrilen ve durumu hala belli olmayan eski devlet başkanı Ömer El Beşir, ülkenin ‘Afrika kapısı’ olarak tanımlanan Sevakin Adası’nı Türkiye’ye vermişti.
Sudan'ın kuzeydoğusunda bulunan Sevakin Adası’nın Türkiye’ye verilmesi  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’nın 2017’de bu ülkeye ziyareti sırasında istenmiş El Beşir de Kabul etmişti.
 
Turizm merkezi mi askeri üs mü
 
Erdoğan 20 kilometrekarelik adanın yeniden imar edilerek bir turizm çekim alanı haline getirileceği söylerken ABD, Çin, Fransa, Japonya, İtalya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Kızıldeniz’de askeri üslerinin bulunması, Türkiye’nin de burada bir askeri üs kurma hazırlığında olduğu şeklinde yorumlar  yapılmasına neden oldu.
 
365 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldı
 
1517 yılında Osmanlı Devleti’nin egemenliğine giren ada, 1882 yılında İngiltere’nin adaya hakim olmasıyla Osmanlı denetiminden çıkmıştı. Nüfusu 45 bin olduğu ifade edilen Sevakin Adası’nda Osmanlı’dan kalma tarihi eserler de bulunuyor. 
Sevakin Adası ülkenin en önemli limanı olan Port Sudan’ın güneyinde, başkent Hartum’a 560 km uzaklıkta bulunuyor.
 
Anlaşma var, ama...
 
Erdoğan’ın 2017’deki Sudan ziyaretinde Türkiye ile Sudan arasında 22 anlaşma imzalandı. Anlaşmalarda ana hedef iki ülke arasındaki ticareti 10 milyar dolara çıkarmaktı.
 
Darbeyi dünyaya ilan eden Sudan Savunma Bakanı Ahmed bin Avf, uluslararası anlaşmaların yürürlükten kaldırıldığına dair herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak özellikle Körfez ülkelerinin tepkisini çeken tahsisin geleceğinin ne olacağına yönelik belirsizlik hakim. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )