Almanya'da hava kirliliğini önlemek için, uzun mesafeli destinasylonlara ek vergi konulmasını, bu kapsamda havayolu ile bu ülkelere tatile gidişlerin yılda üç kez ile sınırlandırılması isteniyor. Tatilciler "Yeşiller bizi Mallorca'dan mahrum etmek istiyor" diye tepki gösteriyor.
 
Almanya’da havayolu seyahatlerinin neden olduğu hava kirliğini tartışmalarında ilginç bir öneri gündeme geldi.
 
Yeşiller Grubu’nun konuyla ilgili yasa önerisinde bulundu. Öneride uçakların neden olduğu gazların yolaçtığı hava kirlilğini azaltmak için havayolu ile uzun mesafeli destinasyonlarda tatile çıkışların yılda üç kez ile sınırlandırılmas isteniyor.
 
Bild Gazetesi’ndeki habere göre, öneri getiren Dieter Janecek, Alman yurttaşlar ülke dışına yapacakları hava yolculuğu için yılda üç kez kulanabilecekleri bir ‘Havayolu ile seyahat sertifikası alacak. 
Havayolu ile daha fazla uluslararası seyahatte bulunmak isteyenler bunun için hava kirlilğini önlemede kullanılmak üzere ek vergi ödeyecek.
 
Bild’teki haberde, özellikle " Almanların gözde tatil destinasonlarına gidişleri engeleyeceği” belirtilerek tatilcilerin "Yeşiller tatilcileri Mallorca'dan mahrum etmek istediği, bu öneri kabul edilirse oralara yalnız zenginlerin gidebileceğini” söylediği aktarılıyor.
Haberde tatilcilerin, çevrecilik gerekçesiyle getirilen bu önerinin ek vergi getirmekten başka bir işe yaramayacağı belirtiliyor.
 
Öneriyi getiren Yeşiller ise benzer bir düzenlemenin  2018’de İsveç'te uygulamaya girdiğini, İskandinav ülkesi İsveç’te Avrupa Birliği üyesi ülkeler yapılan uçuşlardan yolcu başına 60 İsveç kronu (6 Euro) uzun mesafeli uçuşlarda ise 400 İsveç Kronu (39 €) vergi alındığını söylüyor.
 
Bu arada İspanya’nın Balear Adaları’nda 2018’de 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren çevreyi koruma ve sürdürülebilirlik amaçlı vergi uygulamasına aralarında Alltours ve Thomas Cook’un da olduğu Alman tur operatörleri  karşı çıktığına işaret ediliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )