Tasarımcı Burçak Tolan, özgün mücevher tasarımlarına eklediği "muska"yı Türkiye'deki müzelerin hediyelik eşya bölümlerinde de satılmasını istiyor
 
Mücevher ve hediyelik eşya tasarımcısı Burçak Tolan,  İstanbul’da ürettiği Tolan yeni ürünü "muska"yı  Türkiye’deki müzelerin hediyelik eşya  yerlerinde satılmasını istiyor.
 
Turistik eşya tasarımcılığı alanında Amerika Tucson- Türkiye İstanbul hattında yoğun çalışmalar yürüten Tolan’a yeni tamamladığı  “Manevi izler – Muska” koleksiyonunu ve bunu Amerika’ya satarken neden Türkiye’ de satılmasını istediğini sorduk.
 
“Muska denince akla ilk gelen dua ve dileklerdir, gerçekte muskanın çok geniş anlamı var” diyen Tolan şunları söyledi:
 
“ İlk günden  beri,  tasarım yaparken çalıştığım parçanın anlamı ve hikayesi üzerinde durdum.  Aldığım eğitimlerin yanısıra, gerek Anadolu, gerek gitme fırsatı bulduğum,
 hatta uzun sürelerle yaşadığım diğer ülkelerdeki gözlem ve araştırmalarım  "intercultural" tabir edilen, kültürlerarası köprüler kuran anlam yüklü tasarımlar hazırlamam konusunda bana ilham verdi.
 
Kültürümüzü ve sahip olduğumuz geleneksel simgeleri, yıllardır özgün mücevher tasarımlarıyla uluslararası platforma taşıyorum.  2013 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nin  Arizona Eyaletinde, Tucson'da  yaşıyorum. Burada işyerim olmasına rağmen üretimlerimin tamamını İstanbul'da yapıyoruz. Ürünlerim Amerika’nın yanı sıra birçok ülkede farklı noktalarda satılıyor.
 
2018 yazında yolum ‘Manevi İzler - Yuvaya Dönüş” film projesi ile kesiştiğinde,  yine  birçok kültürde var olan, bizim kültürümüzde ve  geleneğimizde  önemli yeri bulunan "muska" üzerine  çalışmaya karar verdim.  
 
Muska denince akla ilk gelen dua ve dilekler gelse de gerçekte muska yüzyıllar boyu insanlar hem kötü güçlerden korunmak, hem de şans kısmet için farklı formlarda muska kılıfları kullandılar. Kimi zaman sevgiliye emanet edildi, kimi zaman nesilden nesile miras kaldı... Ve herkes kendince bir anlam yükledi ona.
 
Bu çok anlamlı ve bir o kadar da gizemli geleneği  kendi kültürümüzden izlerle geleceğe taşıyacak, farklı kültür ve inançtaki insanlara da hitab edecek özel  bir koleksiyon hazırladım. 
 
Mart ayı itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Türkiye başta olmak üzere farklı ülke ve şehirlerde sergiler, şovlar planladık.  Yoğun bir şekilde ve heyecanla çalışmalarımıza devam  ediyoruz.
 
Bütün ürünlerimin özellikle son ürünüm "muska"nın ülkemim müzelerinde de satılmasını istiyorum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )