'Birliğimizi zarara uğratan; güveni kötüye kullanarak menfaat temin eden kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulması kararı alındı' açıklamasının üzerinden 5 ay geçti, o günden beri ne yapıldı.
 
TÜRSAB üyeleri birliğin kurulduğu 1972’den bu yana, meslek örgütünün tarihinde bir ilk olan yönetimin aklanmaması konusunda 23. Olağan Genel Kurul’da alınan karar ile ilgili yeni yönetimin ne işlem yaptığını öğrenmek istiyor.
 
TÜRSAB’ın 2018 yılının şubat ayında yapılan 23. Olağan Genel Kurulu’nda üyelerin aklamadığı Başaran Ulusoy hakkında yasa gereği suç duyurusunda bulunulması gerekirken, yeni yönetim de aylar önce yaptığı açaklamada suç duyurusunda bulunma kararı alındığını açıklamışken aradan geçen bunca zamana karşın
 konuyla ilgili ne işlem yapıldığı öğrenilemiyor. 
 
Bilirkişi raporu nerde, 
 
TÜRSAB yeni yönetimi, konuyla ilgili olarak bilgi edinmek isteyen üyelerin başvuranlarına yanıt vermiyor, açıklama yapmıyor.
Konuyla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunun TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın elinde  olduğu, bunu Yönetim, Denetim ve disiplin kurulu üyeleri dahil kimseye göstermediği belirtiliyor.
 
5 ay geçti
 
Oysa TÜRSAB yeni yönetimi 9.8 2018 tarihinde yaptığı açıklamada şöyle demişti:
“Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve iştirakleriyle ilgili olarak "Akredite Bağımsız Denetim Şirketleri" tarafından gerçekleştirilen incelemeler tamamlanmıştır.
 
Birliğimizi ve iştiraki şirketleri zarara uğratan birtakım eylemler ve bunların sorumluları, bağımsız denetim raporlarıyla tespit edilmiştir. 
 
23. Genel Kurulumuzun, Yönetim Kurulumuza verdiği yetki çerçevesinde; kast, kusur veya ihmalde bulunarak Birliğimizi ve iştiraki şirketleri zarara uğratan; güveni kötüye kullanarak menfaat temin eden bazı kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulması kararı alınmıştır.” 
 
 
 
 
Üyeler bu kararın üzerinden beş ay geçmesine rağmen ne işlem yapıldığını soruyor
 
 
Zaman aşımı
 
TÜRSAB üyeleri sözlü ve yazılı olarak başvurup bilgi istemelerine rağmen kendilerine neden bilgi verilmediğini soruyor.
Turizmgazetesi’ni arayan, aynı zamanda rehber olan bir üye, yeni yönetimin bu konudaki tutumundan, rahatsız olduğıunu belirterek, geçen dönem Rehberler Odası’nda yaşanan bir olayı anımsattı.
 
Arayan kişi, “Orada konu zaman aşımına uğratıldı, burada da benzer bir şey mi yapılmak isteniyor diye endişe ediyorum”dedi.
Turizmgazetesi olarak konuyla ilgili yapılan işlemleri araştırıp zaman zaman aşımı olasılığını hukukçulara sorduk.
 
Dava açıdı ama ceza değil
 
Aldığımız bilgiye göre;
 
TÜRSAB yeni yönetiminin konuyla ilgili dava açtı.
 
Ancak açılan dava tazminat davasıdır.
 
Açılması gereken ise ceza davası olmalı.
 
Bunun için de aklanmamaya neden olan birliğe verilen zararların saptanması gerekiyor. Bunu da bağımsız bir heyetin hazırlaması, ayrıca konuyla ilgili olarak bir de bilirkişi raporu olması gerekiyor.
 
TÜRSAB yeni yönetimi bir inceleme heyeti oluşturdu. Heyet incelemeler yaptı, vardığı sonuçları bir dosya halinde yönetime sundu. 
 
Buradaki belgeler bilirkişiye verildi, bilirkişi de rapor hazırladı.
 
Başaran Ulusoy avukatları devrede
 
Bu arada uzun süredin ortalıkta görünmeyen, hatta mahkeme tabligatlarını bile  resmi ikametgahı olarak gösterdiği yerde bulunmadığı için kendisine ulaşılmayan Başaran Ulusoy geçen hafta ortaya çıkarak yayınladıağı uzun  mektupta kendisi hakkında dava açılması için 'Ayıp' demişti.
 
Başaran Ulusoy’un, TÜRSAB’ın  o dönem ücretli avukatı olan kişinin de  aralarında olduğu avukatları devreye girerek savcı ile görüştüğü öğrenildi.
 
Bilerek mi iş ağırdan alınıyor
 
TÜRSAB yeni yönetimi adına dosyaya bakan avukatın bu gelişmeleri yeni yönetime aktarması üzerine yeni yönetimin avukata Başaran Ulusoy hakkında zaten dava açıldığı söyleyerek bir anlamda konunun ceza tarafı üzerinde fazla durmaması yönünde davrandığı öğrenildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )