Yurt içi ve yurtdışına tur düzenleyen firmalar gazete ve televizyonlara verdikleri reklamlarda müşteri ne zaman isterse turu iptal edebileceğini söylüyor. Peki tur iptali durumunda para iadesi nasıl yapılıyor, tüketicinin ne yapması gerekir
 
Paket tur satın alan tüketicilerin haklarını koruyan yasa var.  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa'nın 51. maddesi 'Paket Tur Sözleşmeleri' ile ilgili düzenlemeleri de içeriyor. 
 
Ancak bu konuda sorunlar yaşanıyor.
Bu sorunlardan biri de paket tur için rezervasyon yapılırken ya da satın alınırken yapılan ödemenin turun şirket tarafından ya da tüketici tarafından iptal edilmesi halinde paranın nasıl iade edileceğidir.
 
Hürriyet Gazetesi’nden Oya Armutçu, konuyla ilgili olarak kendisine gelen bir şikayeti köşesine aldı
 
Armutçu’nun köşesindeki yazı şöyle:
 
“Dövizdeki dalgalanmaya paralel olarak yurtdışına gitmek için tur satın alıp, bu seyahatleri şirketlerce tek taraflı iptal edilen, fiyat farkı talep edilen çok sayıda okurumdan telefon ve e-posta yoluyla şikâyet geldi. Türk vatandaşı ancak Kıbrıs'ta oturan N.B ve P.B adlı iki okurum da bu durumda ve tur mağduru. 
 
Önce e-posta ve sorulan: "İstanbul Harbiye'deki T. Turizm'den 14 Mayıs 2018 de eşimle birlikte 14 Ocak 2019 tarihli çıkışı olan
Uzak Doğu turu satın aldık ve 12 bin 998 TL (sigorta paralan hariç) ödedik. 
 
Tur tarihine bir ay kala turun iptal edildiğini söylediler ve iki kişi için 5 bin 200 TL fark İsteyerek başka bir tura yönlendirmek istediler. 
 
Biz kabul etmedik. Bugünkü Euro karşılığı paramızın iadesini talep ettik. 
 
Bize lira olarak mayıs ayında ödediğimiz parayı iade edeceklerini bildirdiler. 
 
1- Eşimle ayrı ayrı Tüketici Hakem Heyetine şikâyet edebilir miyiz? 
2- 2- Euro karşılığı ödediğimiz için bugünkü Euro karşılığı talep hakkımız var mı? 
3- 3- KKTC'de oturuyoruz ama T.C. vatandaşıyız. Nereye başvurmamız gerekir?
 
İki okurumun bu sorulannı Sincan Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti üyesi avukat Buğcan Çankaya'ya ilettim. Benzer şekilde tur mağduru okurlarımın sorularını da aydınlatan yanıtlan bakın şöyle: 
 
1- Satın alınan hizmet yürürlükte bulunan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Yasa'nın 51. maddesinde tanımlanan 'Paket Tur Sözleşmeleri' kapsamındadır. Hizmeti satın alan tüketiciler ayrı ayrı hakem heyetine başvurabilirler. 
 
2- Hizmet sağlayıcısına (tur şirketine) ödeme Türk Lirası olarak yapılmış ise bedelin Türk Lirası olarak iadesi mümkün olup, ödeme yabancı para cinsinden yapılmış ise hakem heyetine başvuru _ tarihindeki TCMB döviz kuru üzerinden çevrim yapılarak Türk Lirası cinsinden paranın iadesi talep edilebilir. 
 
3- KKTC'de ikamet eden Türk Vatandaşları, tüketici işleminin yapıldığı yerdeki tüketici hakem heyetine başvuru yapabilir. Bu noktada tur şirketine ait şirket merkezinin bağlı olduğu hakem heyeti yetkilidir." 
 
Tur fiyatı kriteri
 
Bu yanıtlar ışığında, iki okurum ödedikleri tur fiyatı il hakem heyetine başvuru sının olan 8 bin 480 liranın altında olduğu için ayrı ayrı İstanbul Tüketici Hakem Heyeti ne başvurabilirler. Tur fiyatı hakem heyetine başvuru sının olan 8 bin 480 liranın üstünde olan tur mağduru okurlarımın ise tüketici mahkemesine dava açması gerekiyor. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )