Asfuroğlu ailesinin 2009'da yapımına başladığı otel için daha önce Hilton ile anlaşmışken yatırımcı Hilton ile yollarını ayıracak. Nisanda hizmete girecek otel ile ilgili Hilton sözleşmesinin iptali için görüşmeler sürüyor...
 
Asfuroğlu ailesinin Antakya’da yalını gerçekleştirdiği 200 oda kapasitesi 5 yıldızlı otel için daha önce Hilton ile anlaşmışken, Hilton’un yalnız işletmeci değil yatırıma da ortak olmak istemesi üzerine yollar ayrılıyor.
 
İşletme konusunda Hilton'la yapılan anlaşmanın iptali için bir süredir görüşmeler sürüyor. 
Yapımına 2009 yılında başlanan otel nisan ayında “The Museum Otel” adıyla hizmete girecek.

 
Yatırımcı Necmi Asfuroğlu, konuyla ilgili bilgi verirken  Hilton baslarda ortaklık istemediğini, proje ilerlerken yatırıma dahii olmak istediğini, ancak bunu kabul etmediğini belirterek Hilton ile yolları ayırdıklarını otelin nisan ayında ‘The Museum Otel Antakya' adıyla hizmete gireceğini söyledi.
 
 
 
Hürriyet’ten Jale Özgentürk’ün haberinde Necmi Asfuroğlu şunları söylüyor:
Antakya’da 10 yıl önce bir otel yapmak üzere harekete geçtik, amacımız turizmin geleceği en parlak kentlerinden Hatay'da otel yatak kapasitesini artırmaktı. Üçüncü derece SİT alanı olan 25 bin 500 metrekare büyüklüğündeki arazisi için lüks bir otel projesi hazırladık. 
Projede oda sayısı 400, yatırım maliyeti ise 35 milyon dolar olarak öngörülmüştü, rakam 120 milyon doları aştı . İlk adımda da dünyanın ünlü otel zinciri Hilton ile anlaşma yapılmıştı. İnşaat 2009'da başladı., 5.5 metre aşağı inildiğinde ise hiç beklenmedik bir şeyle karşılaşıldı.
 
Oda sayısı 400’den 200’e indirildi
 
Kazılan her metrede, tarihi 6'ncı yüzyıla kadar uzanan Helenistik, Bizans, Roma, Osmanlı dönemlerine ait eserler ortaya çıkıyordu. Bunlar arasında büyük mozaikler de vardı. Bu gelişmeler karşısında proje yeniden yapılmak zorundaydı. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan geçen projeye uygun olarak, otel inşaatı yeniden başladı. Arkeolojik kalıntılann olmadığı 66 nokta belirlenerek kuyular açıldı ve temel kazıklan elle açılan bu kuyulardan yükseldi. Oda sayısı da 200'e düşürüldü. . 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )