Geçtiğimiz yıllarda aşırı talepten yakınan İspanyol turizmciler kan kaybedince destek arayışına çıktılar. Türkiye ve Mısır'da yüzde 60'lara varan artışlar gözleniyor.
 
Turizmgazetesi- Siyasal ve ekonomik faktörlerin etkisiyle 2016-2017 yılları arasında Akdeniz çanağında başta İspanya olmak üzere bölgenin batısına kayan turizm talebi, 2018 ve 2019’da tersine dönmeye başladı. 
 
2018’de turizm talebinde büyük bir geri dönüş yaşanan Türkiye ve Mısır gibi Doğu Akdeniz destinasyonlarında 2019 yaz sezonunda adeta patlama bekleniyor. 
Yüzde 60 talep artışı beklentisi 
 
Türkiye ve Mısır gibi Doğu Akdeniz destinasyonlarında 2019 yazında yüzde 60’a yakın talep artışı beklenirken, özellikle İspanya’nın Mayorka, Ibiza, Menorka adaları gibi popüler tatil bölgelerini kapsayan Balear Adaları’nda yüzde 20’lere varan oranlarda düşüşler bekleniyor. Balear Adaları’nda Aralık 2018’de ortalama yüzde 11’lik talep azalması yaşanmıştı.
 
Almanya’da acente ve tur operatörlerine teknik altyapı hizmeti sunan Traveltainment verilerine göre, Türkiye’ye Aralık 2018’deki erken rezervasyonlarda yüzde 60’lık artış yaşandı. Aynı dönemde Antalya’ya olan rezervasyonlarda da yüzde 48 artış olduğu görüldü. 
 
Tur operatörleri: Üç basamaklı büyüme oranlarına ulaşıldı
 
TUI, Thomas Cook, FTI, gibi tur operatörleri de bu büyük yükselişi doğrulayan açıklamalarda bulundular. 
 
TUI yöneticileri, Türkiye’nin rezervasyonlarda üç basamaklı büyüme oranına ulaştığına dikkat çekerek Almanya genelinde en popüler tatil destinasyonları sıralamasında üçüncülüğe yükseldiğini ifade ettiler. 
 
Thomas Cook, FTI, Alltours ve Schauinsland yöneticileri de Türkiye’ye yönelik kayda değer bir talep artışı yaşandığına, rezervasyonların beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini açıkladılar.
 
Türkiye spesiyalisti Bentour’un CEO’su Deniz Uğur, Türkiye fiyatlarında yüzde 15 artış olmasına karşın talepte yüzde 81’lik artış oluğunu kaydetti. 
 
Coşan: 2015’in rakamları aşılır
 
Türkiye Cumhuriyeti Berlin Kültür ve Tanıtım Ataşesi Hüseyin Gazi Coşan ise Türkiye’nin 2015 yılında elde ettiği 5.6 milyonluk rekor seviyedeki Alman ziyaretçi rakamını bu yıl geçeceğini umduklarını belirtti. 
 
İspanyol otelciler zor durumda 
 
Geçtiğimiz hafta İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen önemli uluslararası turizm fuarlarından Fitur’da da bu konu gündemin önemli maddesi olarak masaya yatırıldı. İspanyol otelcileri zor günlerin beklediği ifade edildi. 
 
Talep kaymasında etken olan faktörler
 
Batı Akdeniz’den Doğu Akdeniz’e bu büyük ölçekli talep kaymasında belli başlı birkaç faktörün rol oynadığı belirtiliyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB)’nden çıkışı (Brexit) sürecinin bu faktörlerden biri olduğu, özellikle İngiliz turistin talebinde önemli ölçüde gerileme söz konusu olduğu kaydediliyor. Türk Lirası’nın değer kaybetmesi ve Mısır’daki fiyat düşüşünün bu talep kaymasında etken olduğu dile getiriliyor. 
 
İspanyol turizmci destek bekliyor
 
Bu gelişme üzerine İspanyol otelciler, İspanya hükümetinden güçlü destek istediler. Balear Adaları’ndaki otelciler, Balearlar yerel yönetiminden turist vergisini kaldırmasını, tatil konutları kiralamada ve otel yatırımında kolaylıklar sağlamasını talep ediyorlar. 
Geçtiğimiz yıllarda talep patlaması (Over Tourism) yakınan İspanyalı turizmcilerin tur operatörü partnerleri ile yeni kampanyalar hazırladıkları ve yeniden turist istediklerini vurgulayan tanıtım ve reklam materyalleri hazırladıkları gelen bilgiler arasında. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )