Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2015 yılında yapımına başlanan mevcut piste paralel inşa edilen 3 bin 500 metre uzunluğundaki ikinci pistinin hizmete girmesi ise uçuxş kapasitesi ikiye katlanacak
 
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İkinci Pist çalışmalarının ilk etabının yüzde 98'i tamamlandı ve ikinci etabı ise yüzde 67 seviyesine geldi. İkinci pist, 2019 yılının sonunda hizmete girecek.
 
Uçuş kapasitesi 2 katına çıkacak
Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ikinci pistin yıl sonunda hizmete girmesi ile mevcut pist bakıma girecek. Mevcut pistin bakımının tamamlanmasının ardından paralel olarak iki pistin aynı anda hizmete girmesi ile Sabiha Gökçen Havalimanı'nda saatlik iniş ve kalkış kapasitesi 40'tan 80'e ulaşacak.
 
2020 yılının sonunda hizmete açılacak yeni terminal binası ve iki pistin aynı anda hizmete girmesiyle mevcut yolcu kapasitenin 65 milyona çıkması hedefleniyor.
 
Havalimanının mevcut uçak park pozisyonuna ek olarak 94 ek uçak park pozisyonu hizmete girecek.
 
2015 yılından bu yana yapımı süren ikinci pist ile birlikte yeni idari bina, nizamiye binası, apron hizmet binası, itfaiye binası, hava trafik kontrol binası hizmete alınacak. Ayrıca ikinci pistin yanında 3 paralel taksi yolu, bir bağlantı taksi yolu, 10 yüksek sürat taksi yolu, 1 orta apron, 1 kargo apronu ve 1 motor test apronu yer alacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )