Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy'un daha önce söylediği 'Bu güzel doğa parçasına yatırım yapmak çok da içimize sinmiyor. Ama 5 milyon dolar para yatırdık, bakanlık geri verse vazgeçeriz' sözleri anımsatılıyor...
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un şirketi ETS’nin Bodrum Kissebükü'nde bulunan Adalıyalı Koyu’nda yapmak istediği otel projesi için imar değişikliğine gidildi. Otele 25 dönüm alan için ek inşaat izni verildi.
Cumhuriyet Gazetesi’nden Yusuf Özkan’ın haberine göre ETS Tur’un sahibi Mehmet Ersoy’un, Kültür ve Turizm Bakanı olmasının ardından Kissebükü’ndeki otel yatırımından vazgeçmesini bekleyen Bodrumlular, hazırlanan yeni imar planlarıyla hayal kırıklığı yaşadı. Ersoy’un yatırımdan vazgeçmek bir yana, tahsis edilen alana bitişik konumdaki 25 dönümü daha aldığı ortaya çıktı.
Geçen 28 Aralık’ta çevre ve şehircilik il müdürlüğünde askıdan indirilen 1/1000 ve 1/5 binlik planlara göre, şirkete 95 dönümlük alanın bitişiğindeki 25 dönüm alan da tahsis edildi.
 
Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz, 25 dönümlük tahsisin “ek tesis alanı” olarak planlara işlendiğini belirterek, “Daha önceki tahsiste böyle bir alan yoktu. İmar planlarına askıdayken itirazlarımızı yaptık. Önümüzdeki günlerde de geniş katılımlı basın toplantısıyla tepkimizi göstereceğiz” dedi.
 
Demiröz : Bakan olmadan önce içimize sinmiyor demişti
 
Demiröz, “Ersoy’un, “Çok da içimize sinmiyor bu güzel doğa parçasına yatırım yapmak. Ama 5 milyon dolar para yatırdık, bakanlık geri verse vazgeçeriz” gibi söylemlerini anımsatarak  “Şimdi kendisi bakan oldu. Alsın 5 milyonunu vazgeçsin. Gelecek kuşakların hakkını gaspetmeye kimsenin hakkı yok. Ersoyartık ETS'nin değil Turizm Bakanı olarak 81 milyonun temsilcisi. Sayın bakan 81 milyon adına Türkiye turizmini, denizciliği, deniz turizmini temsil etmektedir. Ortada hukuksuz bir durum var. Sayın bakanımızın bu hukuksuzluğa son vereceğini düşünüyor, son vermesini bekliyoruz" dedi.
 
Dünden bugüne Kissebükü 
 
2005 yılında Turizm Bakanlığının Kissebükü-Adalıyalı’yı otel turizmine tahsisi iptal ettirilmişti.
 
2013 yılında yasalarda yapılan değişikliklerle Adalıyalı’daki tahsis yeniden canlandırıldı ve koy 1000 yataklı 5 yıldızlı otel yapmak üzere Ersoy Otelcilik İnşaat ve Turizm İşletmeciliği AŞ’ye tahsis edildi. 
 
Kissebükü Adalıyalı Koyu'nda otel yapımı için  için iki firma tahsis aldı. 
 
Açılan davalar sonunda bu tahsisler iptal edildi. 
 
Üçüncü tahsis şu anda Turizm Bakanı olan Mehmet Ersoy'un ETS Tur'una yapıldı. 
 
Ekim 2013’te ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklikten yararlanan ETS, başvurusunu buna göre yaptı ve tahsisi aldı. 
 
Ardından 1. Derece Sit Alanı olan bölge 3. Derece Sit Alanı’na dönüştürüldü. 
 
 
 
Çevreci kuruluşlar bu şekilde verilen tahsis kararına karşı ayaklandı. Mavi Yol Girişimi adlı çevre platformunun sosyal paylaşım sitesi Change.org'da başlattığı iptal kampanyasını 12 binin üzerinde kişi imzaladı. 
 
Konu yargıya taşındı
 
Adalıyalı'yı yapılaşmaya açan plan kararlarını ve "ÇED gerekli değildir" kararını, Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği mahkemeye taşıdı.
 
Dava avukatı Betül Sümer Cinmen, "Adalıyalı'da yapılaşmaya izin veren 25 binlik, 5 binlik ve binlik imar planları ve Bakanlıktan verilen 'ÇED gerekli değildir' kararının iptal edilmesi istemiyle dava açtık. Bu arada 1. derece sit alanı olan bölgenin 3. derece sit alanına düşürüldüğünü öğrendik. Şu anda incelemeler yapılıyor. Bilirkişi raporları bizim lehimizde. Buraya otel yapılması bölgedeki yat turizmini ve mavi yolculuğu öldürür. Turizm Bakanı Ersoy'un, Türkiye turizmini temsil eden biri olarak bu yatırımdan vazgeçeceğini düşünüyor, otel inşaatıyla ilgili ısrarından vazgeçmesini bekliyoruz" dedi.  
 
Kissebükü’nün önemi ve özellikleri
 
Alakışla Limanı, yerli halkın dilinde Kissebükü olarak dillenen; içinde Adalıyalı, Narlıyalı, Harabeler isimleriyle anılan küçük koylarıyla Bodrum'dan kıyı boyunca 13,5 mil kuş uçumu 19 kilometre mesafede, Gökova Körfezinin içinde yer alan henüz yapılaşmanın ulaşamadığı korunması gereken doğal, tarihi ve bakir bir koy. 
 
Tamamı ormanla kaplı ve Doğal ve Arkeolojik SİT olarak tescilli Kissebükü, barındırdığı doğal, tarihi ve kültürel değerlerle Dünyanın En Güzel Koyları listesinde olan bir dünya mirasıdır. 
 
TBMM’ye taşınmıştı
 
Kissebükü olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de taşındı  
 
CHP miletvekili Fahrettin Üstün’ün gündeme getirdiği Konu  6 Aralık 2006 günkü TBMM 28. Birleşiminde tutanağa şöyle yansıdı:
Değerli arkadaşlarım, Muğla'da yaşananları bilseniz, onun yanında devede kulak kalır. Özellikle, Bakanlığın, Turizm Bakanlığının yetkisinde olan ve Bakanın iki dudağı arasında olan tahsislerle ilgili o kadar gariplikler yaşanmıştır ki, Gökova Körfezi'nde Marmaris'te 25 yataklı otel için yer tahsis edilmiştir. Yine, Bodrum-Gündoğan'da 80 yataklı otel için yer tahsis edilmiştir. Bunlar -oradaki vatandaşlarımızın tabiriyle söylüyorum- malikâne yapmaktan başka bir işe yaramaz.
 
Ön tahsislerde kırk dokuz yıllık öngörülmekte; bu kırk dokuz yıllık verilen tahsisler, yapılan tahsisler de oradaki cironun yüzde 1'i ile 2'si arasındadır. Bu da buraların ne kadar düşük değerde verildiğinin bir göstergesidir. Örneğin, Bodrum-Adalıyalı 2 nolu parsel, Ersoy Otelcilik, 7 milyon 750 bin YTL'ye; Bodrum-Adalıyalı 3 nolu parsel, Palmiye Tura 4 milyon YTL'ye; Muğla-Bodrum-Adalıyalı 1 nolu parsel, VARYAP Yapı Sanayiye 7 milyon 900 bin YTL'ye; Muğla-Bodrum-Gündoğan-Tutamaç 390 nolu parsel, GİNTAŞ İnşaat, 800 bin YTL'ye.
 
Değerli arkadaşlarım, Çanakkale'den Antalya'ya kadar ülkemizde 89 koy, Bodrum'da da mavi yolculuk için 3 koyumuz var. Fakat, Sayın Bakanın yaptığı Kissebükü Adalıyalı mevkisinde toplam 2.550 yataklı 3 adet, Çökertme Koyu'nda 200 yataklı 1 adet ve Gündoğan'da 80 yataklı 1 adet otel için gerçekleştirilen tahsisler, mavi yolculuğun ölmesi anlamına gelmektedir.
 
Burada merak ettiğim, özellikle Kissebükü'nde tahsis edilen alan, birinci derece doğal sit, birinci derece arkeolojik sit ve o alanın önünde denize dalmak dahi yasakken, nasıl oluyor da bu alana turistik otel yapmak ve betonlaştırmak için Sayın Bakan burayı tahsis ediyor?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )