Adalar Cumhuriyet Savcısı Ömer Lütfü Savaş'ın 'Laçinliler Grubu' olarak anılan 45 kişi hakkında hazırladığı iddianameye göre aldığı borçlara karşılık verdiği senetleri ödeyemeyen Bekir İpek'in işletmeciliğini yaptığı Büyükada'daki oteline el konuldu...
 
İstanbul Büyükada’da ‘Laçinliler’ olarak anılan bir grup faytoncu hakkında ‘tefecilik’ suçlaması ile dava açıldı. 
İddianameye göre, ödenmeyen 
senetlere karşılık aralarında yalı ve otelin de olduğu mağdurlara ait 40 kadar gayrimenkul faytoncu, çeteye geçti.
 
Adalar Cumhuriyet Savcısı Ömer Lütfü Savaş, Yalçın Al  ile oğulları Gürkan Al ve Emir Al’ın da aralarında bulunduğu ve ‘Laçinliler Grubu’ olarak anılan 45 kişi hakkında hazırladığı iddianamesini tamamladı. 
 
Faytoncular çetesi
 
Adalar Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, aynı zamanda faytonculuk da yapan Al ailesi ‘tefecilik’le suçlandı. 
Sanıkların, Ada’daki bazı işadamlarına ve faytonculara, senet karşılığında yüksek faizle para verdikleri belirtildi
İstanbul Adalar ilçesinin merkezi Büyükada’da son yılların en büyük operasyonu yapıldı. Operasyonda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, “tefecilik”, “yağma”, “tehdit” ile suçlanıyor. Soruşturma kapsamında şüphelilere ait 19 faytona da tedbiren el konuldu. 
 
Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre “Truva atı” verilen, Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün koordinesinde 300 polisin yaptığı operasyonda 17 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. 
 
Faytoncu çetesi
 
Edinilen bilgilere göre, Ada genelinde faaliyet gösteren faytoncuları borçlandırarak araçlarını ellerinden alan şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, tefecilik kapsamında verilen paraların kayıtlarına da ulaşıldı. İlçede faaliyet gösteren birçok iş yerinin de, tefecilerden alınan paraların ödenememesi nedeni ile ellerinden alındığı öğrenildi.
 
Başka yerlerde de var
 
Adalar’da bulunan gayrimenkullerin dışında Türkiye’nin birçok yerinde benzer şekilde gayrimenkul edinildiği, bunlar arasında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün geçiş güzergahında da bazı gayrimenkuller olduğu öğrenildi.
 
Dava dosyasında ödenmeyen senetlerden bazıları için mağdurlara ait, aralarında yalı ve otelin de olduğu 40 kadar gayrimenkul sanıklara geçtiği belirtiliyor.
 
Soruşturma kapsamında şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramada çok sayıda çek, senet ve alacak bilgilerinin yer aldığı ajandalara ele konuldu.
 
Bekir İpek’in oteli
 
Aldığı borçlara karşılık verdiği senetleri ödeyemeyen Bekir İpek’in işletmeciliğini yaptığı Büyükada’daki oteline el konuldu. Yine Hasan Karsan ve İsmail Adnan Karsan kardeşler ile İsmail Adnan Karsan’ın kızı Cemile Simge M. adına düzenlenen 150 bin liralık 5 ayrı senedin de tefecilik kapsamında hazırlandığı anlaşıldı. Sanıklardan Yalçın Al, emniyet ifadesinde Karsan kardeşlere faiz karşılığı para verdiğini kabul etti. İddianameye göre Gürkan Al alınan senetlerin tahsilatını yaparken kardeşi Emre Al da kendisine bu süreçte yardım etti.
 
‘Hayatın akışını aykırı’
 
Soruşturma kapsamında hazırlatılan 26 Şubat 2018 tarihli MASAK raporunda ise “Mal varlığındaki hızlı artış hayatın olağan akışına aykırı” denildi. Soruşturma kapsamında şüpheliler adına kayıtlı 45 gayrimenkulün olduğu belirlenmişti. Hakkında ‘tefecilik’ suçlaması ile dava açılan Yalçın Al ise piyasa değeri 6 milyon TL olan bir köşkte yaşıyordu. 
 
Senetlerin ticari dayanağı yok
 
İddianamede, mağdurlara imzalatılan senetler için ‘Hukuki ve ticari dayanağı yok’ değerlendirmesi yapıldı. Sanıklara yönelik 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin güne kadar adli para cezası talebi ile açılan davanın ilk duruşması mayıs ayında yapılacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )