Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Turistler, gezi için değil de doğrudan alışveriş amacıyla kentimizi ziyaret ediyorlar" Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu:"Edirne artık Yunan ve Bulgar turistler için alışveriş cenneti haline geldi.'
 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, çoğunluğu alışveriş için gelen
 Yunan ve Bulgar turistlerin, Edirne esnafının yüzünü güldürdüğünü belirterek, "Turistler, gezi için değil de doğrudan alışveriş amacıyla kentimizi ziyaret ediyorlar. " dedi. 
 
Turistlerin kendilerini rahat hissetmeleri için bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Gürkan, geçmişten bu yana devam eden iyi komşuluk ilişkilerinin daha da gelişmesi için çaba gösterdiklerini belirtti. 
 
Gürkan, Kentteki birçok esnafın Bulgar ve Yunan turistler için veresiye defterler tuttuğunu belirterek "Bazen turistin parası alışverişte yetmez, veresiye defterine yazdırırlar, ülkelerinden bir sonraki gelişlerinde bunu öderler. Arada böyle bir ilişki de var. Edirne esnafı ahiliği devam ettiriyor." diye konuştu. 
 
"Turizm kabul değiştirdi " 
 
xEdirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu da Edirne'nin daha önce Bulgaristan ve Yunanistan'dan 'kültür, tarih ve doğa' turizmine yönelik turistler ağırladığını belirtti. Son 6 aydan bu yana kentteki turizm çeşitliliğinin kabuk değiştirdiğini belirterek "Edirne artık Yunan ve Bulgar turistler için alışveriş cenneti haline geldi. Tarihi çarşılarımız, alışveriş merkezlerimiz Yunan ve Bulgar turistlerin algılarına göre dizayn oldu. Artık gastronomimize ve alışveriş piyasamıza çok hakimler. Yunanistan ve Bulgaristan'daki tüketim ihtiyaçlarının çoğunu artık buradan gideriyorlar. Yeni yıl öncesi Noel alışverişlerini buradan yapıyorlar. Günlük ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar. Giyim kuşamla ilgili ülkemize ait markalara hakimler. Gerçekten turistlerin alışveriş eğilimleri kentin turizmini yönlendiriyor. Esnafımız da turistlere daha iyi hizmet vermek için dil öğreniyor, dil kurslarına gidiyor. Ayrıca onların istek ve eğilimlerini, özel günlerini takip ederek, onlara özel menüler hazırlamaya çalışıyorlar." 
 
“Süreç kalıcı hale getirilmeli”
 
Kentte turistlere yönelik 'Türk-Bulgar' ve 'Türk-Yunan' gecelerinin düzenlendiğini dile getiren Bacıoğlu, Türk - Yunan-Bulgar kültürlerinin Edirne'de buluştuğunu kaydetti. Turistlerin Edirne'de bulunmaktan mutlu olduklarını dile getiren Bacıoğlu, "Bu dinamizmi ileriye dönük götürmemiz gerekiyor. Bulgar ve Yunan basın mensupları da buradaki hareketliliği haber yapıp kendi ülkelerinde servis ediyorlar. Bu anlamda son 6 aydır Edirne'nin alışveriş turizmi dinamik yapıya sahip. Bunun kalıcı olarak devam etmesini diliyoruz." 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )