Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un bakanlık sitesindeki özgeçmişinin sahibi olduğu ETS'nin reklamı gibi kullanılmasına bakanın da tepki gösterdiği öğrenildi. Özgeçmiş değiştirildi....
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ona bağlı tüm kurumların resmi internet sitelerinde yer verilen Mehmet Ersoy'un özgeçmişi şirketlerinin reklamı gibi. Özgeçmişte bakanın sahibi olduğu bütün şirketler teker teker belirtilip, kaba saba bir tür reklam gibi yazılmıştı.
 
Böyle bir özgeçmişin siteye konmasının bakanın insiyatifi ve bilgisi dışında, işgüzarlık yapmak isteyenler tarafından yapıldığı öğrenildi.
 
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, konuyu Meclis gündemine taşıması üzerine bakanlık sitesindeki bakan Mehmet Ersoy özgeçmişi olarak kullanılan o metin çıkarıldı yerine kurallara uygun bir özgeçmiş konuldu.
Bakanlık sitesinden kaldırılan Bakan Mehmet Ersoy’un özgeçmişinde kişisel bilgiler bir cümle yer alırken sahip olduğu şirketler ile ilgili uzun uzun reklam türünde bilgilere yer veriliyordu.
 
Kaldırılan o özgeçmiş
 
"ETSTUR'un ardından 2000 yılında kurduğu VOYAGE OTELLERİ, 2001'deki girişimi DİDİMTUR, 2006'da açtığı JETSET ve UCUZABİLET ile turizme pek çok marka kazandırdı. Ersoy, 2011 'in Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan oteli MAXX ROYAL BELEK ve akabinde açılan MAXX ROYAL KEMER ile turizm dünyasında yepyeni bir anlayışın mimarı oldu. Aynı zamanda Akdeniz'in en iddialı golf sahalarından MONTGOMERİE MAXX ROYAL'i bünyesinde bulunduran tesis, 2013 yılından bu yana dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan European Tour Turkish Airlines Open finallerine de üst üste 3 yıl boyunca ev sahipliği yaptı.
2012 yılında cruise sektörüne yatırım yaparak Türkiye'nin tek cruise gemisi işletmecisi olan Ersoy, 2017 yılında online rezervasyon platformuODAMAX.COM'u hayata geçirdi.
ODAMAX.COM ile dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı."
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bakan'ın özgeçmişinin, devlet ciddiyetini, devlet dilini ayaklar altına aldığını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. CHP'li Hancıoğlu, bakanın, devletin resmi internet sitesini kendi şirketleri için reklam tabelası gibi kullandığını kaydederek şunları söyledi:
 
Değiştirildikten sonraki özgeçmiş
 
 Mehmet Nuri Ersoy İstanbul’da 1968 yılında dünyaya geldi. Ersoy, lise öğrenimini Alman Lisesi’nde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde tamamladı.
Henüz lise öğrencisi iken 1985 yılında turizm sektöründe küçük projelerle ve rehberlik yaparak iş dünyasına atıldı. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra gönül verdiği turizmciliği meslek olarak tercih etti. 1991 yılında şimdi paket tur ve otel konaklama hizmetleri veren şirketini acente olarak kurdu. Bakanlık görevine getirilene dek yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü şirketi altı yıl gibi kısa sürede pazar lideri oldu ve iş alanı ile hacmini genişletti. 2000 yılında otelcilik sektörüne giriş yapan Ersoy, turizm sektöründe 33 yılı aşkın bir geçmişe sahip.
Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişinin ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere davet aldı.
Göreve gelişinin ardından 11 Temmuz 2018 itibarıyla da şirketindeki bütün görevlerini ve unvanlarını profesyonellere devretti.
Pervin Ersoy ile evli olan Mehmet Nuri Ersoy, iki çocuk babası.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesinde 9 Temmuz’dan bu yana Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yürüten Mehmet Nuri Ersoy Almanca ve İngilizce biliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )