Rusya'da 530'u outging, 2.500'ü iç turizmci olmak üzere toplam 4.377 seyahat acentesi ve tur operatöründen küçüklerin elenmeye devam edeceği büyüklerin ise daha da büyüyeceği belirtiliyor. Bu arada Rosturizm 57 tur operatörüne sistemden çıkarma uyarısı yapıldı
 
Kısa adı ATOR olan Rusya Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği, seyahat pazarının mevcut durumu  ve geleceğine ilişkin öngörülerinin yer aldığı rapor hazırladı.
 
Rusya’nın turizmde içine girdiği büyüme trendinin önümüzdeki dönemde de devam edeceği belirtilen raporda, tur operatörlerine yanlış planlama yapmamaları konusunda uyarıda bulunuluyor.
 
ATOR Analitik Servisi’nin hazırladığı raporda, 2016-2018 yılları verileri incelenerek 2019 yılı ve sonrası öngörüler ve tahminlere yer veriliyor.
 
Büyükler daha belirleyici olacak
 
Raporda tur operatörlerinim durumları ile ilgili bölümde şöyle deniyor:
 
“Türkiye, Tunus, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland gibi destinasyonlarda faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli şirketlerin işi biraz daha zorlaşacak, bu kesimdeki firmaların elenmesi devam edecek. Buna karşılık büyük oyuncuların rolünü güçlenecek ve bu kesim daha da büyüyecek.
 
Bu şirketler mevcut ekonomik durumlarını korumak adına, işlerin çeşitlendirilmesi, daha geniş bir destinasyon portföyüne sahip olunması ve teknolojik çözümler yaratma alanında daha teşvik edici olunmasını da sağlayacak.”
 
El değiştirmeler artacak
 
Raporda ayrıca 2019 yılında seyahat acenteleri arasındaki birleşme ve satın alma süreçleri hız kazanacağı belirtilerek “Turizm sektöründe faaliyet gösteren tüzel kişilerin sayısı en az yüzde 20 oranında azaltılacak gibi gözükse de bu süreçler tüketiciye pek yansıtılmayacak. 
 
Rekabet ortamı ciddi oranda sıkılaşacak ve işin daha da bütünleşmesi sağlanacak. Bu sayede 2019 yılında pazarda sistematik bir krizin yaşanması önlenebilecek” deniyor.
 
Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), sigorta ve teminat yükümlülüklerini yerine getiremeyen 57 tur operatörünü 'Birleşik
Kayıt' sisteminin dışına attı.
 
57 Tur operatörüne uyarı
 
Bu arada 57 tur operatörü gerekli sigorta ve teminat yükümlülüklerini yerine getiremediği için Rosturizm'in 'Birleşik Kayıt' sisteminin dışına çıkarıldı.
 
Söz konusu 57 şirketin gerekli finansal desteğe sahip olduğuna ilişkin belgeleri Rosturizm'e sunamadığı belirtilirken, tur operatörlüğü sicilinden çıkarılan bu şirketlerin yeni bir ürün oluşturma ve bu ürünleri satma hakkının ortadan kalkacağı belirtiliyor. 
 
Belgeleri tamamsalar da
 
Tur operatörlüğü sicilinden çıkarılan şirketlerin gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra yeniden müracaat edilebileceği belirtilirken, ancak tur operatörlüğü sicilinden çıkarılan şirketlerin yurt dışı turu yapmak için belge verdiklerinde tamamen yeni bir şirket olarak sınıflandırılacak.
 
50 milyon ruble teminat isteniyor
 
Rusya'da bir şirketin tur operatörlüğü yapabilmesi için, minimum 50 milyon ruble (yaklaşık 1 milyon dolar) finansal desteğinin olması gerekiyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )