İspanya'dan başlayıp İtalya'ya sıçrayan oradan diğer ülkelere de yayılan aşırı ziyaretçilere yönelik tepkiler üzerine şehirler önlem alıyor...
 
Bu kapsamda Hollanda Amsterdam’da aşırı ziyaretçiye önlem olarak şehir merkezinde yeni turist mağazaları açılmasını yasaklamak istiyor. Konuyla ilgili Amsterdam Belediyesi´nin hazırladığı planlar için yüksek mahkemeden yeşil ışık yakıldı.
 
Den Haag´daki yüksek İdare Mahkemesi´nin verdiği karara göre Amsterdam, şehir merkezinde açılacak olan yeni dükkanları yasaklayabilecek. 
2017 yılının Ekim ayında Amsterdam Belediyesi tarafından konulan bu yasak, mahkeme kararına göre AB yasa ve şartlarına uygun olduğu için geçerliliğini koruyacak.
 
Amsterdam Belediyesi, şehir merkezinde oluşmaya başlayan ve aşırı turizmden kaynaklanan bir “tek kültür“ ticaretini önlemek üzere sadece turistlere hizmet vermeyi hedefleyen dükkanların açılmasına yasak getirmişti. 
 
Bu tür dükkan kapsamına mesela hatıra eşyası satan dükkanlar, bisiklet kiracısı ve waffle dükkanları giriyor.
 
Mahkeme´nin kararı Amsterdam Belediyesi´ne bu tarz dükkanları yasaklama hakkını genel olarak tanıdığı halde davayı açan peynir dükkanı sahibi olan kişi, bu yasaktan dolayı Amsterdam Belediyesi´ne karşı açtığı davayı kazandı. Peynir dükkanı, belediye tarafından konulan bu yasaktan önce kiralandığı için yeni yasağın bu mağaza için geçerli sayılamayacağına karar verildi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )