Konaklama sektörü temsilcileri otellerin "iç pazar" kontenjanını azaltıldığı ve yerli müşteriye daha yüksek fiyat verildiği iddialarının doğru olmadığını söylüyor.

Otellerin iç turizme ayırdığı kontenjanı azalttığı, yabancıya ucuz yerli müşteriye yüksek fiyat uygulandığına ilişkin iddiaları değerlendiren konaklama kesimi temsilcileri fiyatların arz talebe göre belirlendiğini müşteride yerli yabancı ayırımının sözkonusu olmadığını iç pazarın sektörün olmazsa olmazı olduğunu söyledi.
"Kontenjanı azaltması sözkonusu değil"
 
Kısa adı TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık sektör açısından iç pazarın önemli pazar olduğunu belirterek "İç pazar hiç bir zaman ihmal edilmedi” dedi. Yerli turiste ayrılan kontenjanın azaltıldığı yönündeki iddiaları reddederek, "Böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.
 
Yerli yabancı tercihi sözkonusu değil
 
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı da fiyatların arz talebe göre belirlendiğini müşteride yerli yabancı ayırımının sözkonusu olmadığını iç pazarın sektörün olmazsa olmazı olduğunu söyledi.
“Müşteride yerli yabancı tercihi sözkonusu değil” diyen Yağcı, yerli turiste ayrılan kontenjanlar yüzde 50'lerden yüzde 10'lara çekildi iddiasının da doğru olmadığını belirtti.
 
Fiyat artışı kurdan
 
Yabancı turistin Türkiye'deki otellerde yerli turiste göre yüzde 35 oranında daha ucuza tatil yaptığına ilişkin iddianın da sözkonusu olmadığını fiyatların döviz bazlı belirlendiğini söyledi.
 
AKTOB Başkanı Yağcı şunları söyledi:
TÜİK verilerinde de görüldüğü gibi otel fiyatlarının en çok yükseldiği kasım ayında 206 TL’dir. Bu geçen yıl aynı döneminde 140 TL idi. Bu durumda otel fiyatlarındaki artış iddia edildiği gibi yüzde 80 yüzde 100 değil yüzde 47’dir. Bu da döviz fiyatlarındaki artış ile orantılı bir artıştır. Yabancıya fiyat artışı yüzde 10 avro üzerinden yüzde 10’dur. Fiyatların TL olarak artışı kur farkındandır.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )