Rusya Devlet Başkanı Putin ile Mısır Devlet Başkanı Sisi arasında geçen aylarda yapılan görüşmede Rusya'nın Mısır'a charter seferlerini yeniden açılacağına ilişkin açıklama yapılmıştı ama uygulama için tarih hâlâ belirsiz
 
Rusya’dan Mısır’a charter seferlerinin ne zaman başlayacağı hala belli değil.
 
Rusya Tass Haber Ajansı’nın konuyla ilgili haberinde  Rus havacılık güvenlik uzmanlarından oluşan heyetin Mısır tatil beldeleri olan Hurgada ve Şarm El-Şeyh’teki havalimanlarının kontrolünü tamamladığını belirtti.
Uçuşlarda güvenlik uzmanı şartı
 
Denetim sonuçlarının ardından bir rapor hazırlanacak. Raporda Hurgada ve Şarm El-Şeyh havaalanlarına uçacak uçaklarda Rus güvenlik uzmanı bulunması isteneceği  bekleniyor.
 
İki ülke devlet başkanları geçen aylarda bir araya geldiklerinde yaptıkları açıklamada seferlerin yeniden başlaması kanosunda anlaşmaya varıldığı söylenmiş ancak kesin tarih verilmemişti.
 
Rusya ve Mısır arasındaki hava yolu bağlantısı Şarm El-Şeyh’den St. Petersburg’a giden uçağın kaza yapmasının ardından Ekim 2015’te sonlandırıldı
 
Rusya uçağının düşürülmesi üzerine Mısır’a uçak seferleri önce tamamen durduruldu, daha sonra Kahire gibi şehir merkezlerine yalnız tarifeli seferler açıldı, turizm bölgelerine yönelik charter seferleri ise hala yapılmıyor.
 
Rusya Mısır’a charter seferlerinin yeniden başlaması için havaalanlarının güvenli hale getirilmesini istiyor. 
 
Bu kapsamda Mısır çeşitli önlemler alıp düzenlemelere gitti
 
Rusya’dan Mısır’a charter seferlerinin yeniden açılması heyetin vereceği rapora bağlı.
 
Dolayısıyla Mısır’ın göze turizmde birinci pazar olan Rus heyetinin vereceği raporda.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )