Hangisi doğru: Bakan Ersoy, 'Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında', Bakanın şirketi Etstur 'oteller yerliye fiyatları yüzde 100 artırdı' ...
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, döviz bazında kıyasladığınız zaman Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında gerçekleşti. Derken bakanın şirketi Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, otellerin fiyatlarını yüzde 100 artırdıklarını bunu izah edemediklerini söylüyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, yerli turiste 'indirimleri yakalayın' tavsiyesinde bulundu ve
 “Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında gerçekleşti” dedi.
 
Bakan Ersoy konuşmasında şunları söyledi:
 
 “Otellerde 2016 ve 2017'de fiyatlar çok alttaydı. 2018 itibarıyla bir çıkış başladı ve hâlâ döviz bazında kıyasladığınız zaman Türklere verilen fiyatlar yabancı turistlerin altında gerçekleşti. Benim tavsiyem erken rezervasyondan yararlanılması. Çünkü Türk turist için ortalama bir kurla hesap yapılıyor.” 
 
Bakanın şirketi Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise tersini söylüyor, Özbek, "Bu yıl otel fiyatlarında döviz kurundan bağımsız olarak ilerleyen bir artış söz konusu.  otellerin fiyatlarını yüzde 100 artırdı bunu izah edemiyoruz” diyor.
 
Özbek, Avrupa pazarında ve Rusya'da artan talep ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle ağırlığı dış pazarlara veren otelcilerin, iç pazara dönük fiyatları hem arttırdığını hem de kontenjanı kıstıklarını ifade ederek, en yüksek indirimlerin sunulduğu erken rezervasyon kampanyasının ilk döneminde bile misafirlerden yüksek fiyatlar ile ilgili çok ciddi eleştiriler geldiğini söylüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )