Erdoğan ve Yıldırım'ın 2018'de bitecek dedikleri milyonlarca lira harcandığı halde yıllardır bitirilemeyen Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi iptal ediliyor....
 
Adana, Mersin ve Osmaniye illerini kapsayacak şekilde hizmet vermesi planlanan ancak, 7 yıldır tamamlanamayan Çukurova Havalimanı için açılan ikinci ihale de iptal ediliyor.
 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, “Fiyat artışları, döviz bazındaki yükselmeler nedeniyle müteahhidi çok fazla zorlasak da netice alamıyoruz. Büyük bir ihtimalle bu proje fesihe gidecektir” dedi.
 
TBMM KİT Komisyonu’nda kurumun 2015-2016 yılı hesaplarına ilişkin 
görüşmeleri sırasında Çukurova Havalimanı projesiyle ilgili bilgi veren Funda Ocak, sıkıntıyı şöyle anlattı: “2011 yılında yap-işlet-devret modeliyle bu havalimanımızı ihale ettik.
İhaleye tek bir firma katıldı ve ihaleyi alan firma bizim başa baş noktamızın çok altında bir işletme süresiyle ihaleyi kazandı; 9 yıl, 9 ay, 10 günlük bir süreyle. İşi aldıktan sonra maalesef verilen garantilere rağmen yatırım maliyetini çıkaramadı. Yatırım maliyeti 357 milyon
Euro’ydu. Kredi bulamadı, tıkandı.
 
Bunun üzerine 31 Ağustos 2015’te sözleşmesini feshettik. Sözleşme feshedildikten sonra bu defa öz kaynaklarımızla bu işi yapmak istedik ve Yüksek Planlama Kurulu kararıyla yatırım programımıza dâhil edildi. Yatırım maliyetinde revizyona gittik, küçülttük. Altyapı, üstyapı olarak iki ayrı ihaleye çıktık. Altyapı ihalesinin toplam tutarı 285 milyon TL’dir ve şu an itibarıyla çalışmalar yavaş yürümekte. Altyapının bitim tarihi Mart 2019 ve fiziki gerçekleşmesi şu an itibarıyla yüzde 40. Altyapıda yüzde 40’ta tıkandık. Üstyapı da 899 milyon TL’ye ihale edildi. Yer teslimi yapıldı. Mayıs ayından beri hâlâ herhangi bir ivme kazanamadık. Büyük bir ihtimalle bu proje feshe gidecektir.”
 
 
 
Başbakan ve bakan 29 Ekim 2018’de bitecek demişti
 
İptal edileceği bildirilen Çukurova bölgesel Havaalanı için dönemin başbakın Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “2018’de açılacak” demişti.
 
28 Mart 2017’de müteahhit firmanın iflas etmesi nedeniyle yapımına ara verilen Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı için düzenlenen törene dönemin Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte katılan Arslan, " IMF'nin kapısında dilenen, 70 sente muhtaç olan bir ülkeden, sadece bir havalimanına 1 katrilyonluk yatırım yapabilen bir ülkeye geldik" demişti. 
 
Konuşmasında inşaatın 2019 yılında bitirileceği yönünde önünde bir not bulunduğunu belirten Bakan Arslan, "Bizim o tarihe kadar bekleme lüksümüz ve sabrımız yok. İnşallah 29 Ekim 2018'de, bu havalimanını, terminali ile birlikte hizmete açacağız" demişti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )