Yılın 10 aylık döneminde İspanya'ya gelen ziyaretçi sayısı 73.9 milyon turizm geliri 92 milyar dolar, kişibaşına gelir 1.214. Bu rakam Türkiye'de 600 doların biraz üzerinde.
 
İspanya bu yıl ziyaretçide kötü gelirde isi en iyi yılını yaşadı. Yılın 10 aylık döneminde (Ocak-Ekim) İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.5 gibi küçük bir artış gösterirken turizm geliri yüzde 2.7 arttı
 
10 ayda İspanya’ya gelen ziyaretçi sayısı 73.9 milyon kişi olarak gerçekleşirken turizm geliri 92 milyar dolar oldu.
Buna göre İspanya’nın kişi başına turizm geliri 1.214 dolar. Bu rakam Türkiye’de 600 doların biraz üzerinde.  Buna göre İspanya’nın kişibaşına turizm geliri Türkiye’nin neredeyse iki katı.
 
En uzun İskandinavlar kalıyor
 
İspanya’da en uzun kalan ziyaretçiler 8.2 İskandinavlar olurken onları 7.8 gün ile Almanlar takip ediyor. 7.3 gün ile İngilizler üçüncü sırada, 6.2 gün ile Fransızlar dördüncü, İtalyanlar ise 6 gün ile beşinci sırada yer alıyor. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçilerin ortalama kalış süreleri ise 6.7 gün.
 
Gelenlerin % 65'i individual
 
İspanya’ya gelenlerin yüzde 65’i tur operatörleri ile değil bireysel olarak geliyor
 
İspanya’ya gelen ziyaretçilerin yüzde 87,6’sını eğlence amaçlı gelenler oluşturuyor.
 
63.5 milyon bir gecelik konaklama
 
Yabancı ziyaretçilerin yaptığı gecelik konaklamaların sayısı toplamda 53,5 milyona ulaşırken, en fazla gecelik konaklamaya sahip bölge Kanarya Adaları oldu. Kanarya Adaları’nı Balear Adaları ve Endülüs takip ediyor.
İspanya’ya gelen yabancı ziyaretçiler ortalama kalış sürelerinde 7 gün.
 
Harcamaların ülkelere dağılımı
 
Yaptıkları toplam harcamalar ve kalış süreleri ile İspanya'da öne çıkan ülkeler arasında İngiltere 1 milyar 618 milyon Avro ile ilk sırada yer alırken onu 656 milyon Avro ile İskandinav ülkeleri izliyor. Üçüncü sırada ise 561 milyon Avro ile Fransa, dördüncü sırada ise 248 milyon Avro ile İtalya yer alıyor. Diğer ülkelerden gelen ziyaretçilerin yaptıkları toplam harcama miktarı ise 3 milyar 799 milyon Avro.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )