Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, 2018 yılında cirosu ve gelirini önemli oranda artırdı. TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, TUI'nin kar marjı yüksek kendi ürünlerine yaptığı yatırım ile büyüdüğünü vurguladı....
 
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI, en yakın rakibi Thomas Cook’un aksine, 2018 yılını önemli oranlarda artışlarla kapattı.
 
TUI’nin 30 Eylül 2018 itibariyle sona eren 2017/2018 mali yılında cirosu yüzde 5,3 artışla 19.5 milyar avro oldu. Yolcu sayısı ise yüzde 4,7 artarak 20 milyonu aştı. TUI böylece karını yüzde 7,6 oranında
 artırarak 730 milyon avroya yükseltti. Operasyon geliri de kur hareketleri de göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık yüzde 11 artış kaydetti ve 1,147 milyar avro olarak gerekleşti. TUI yönetimi, 2019’da da operasyon gelirinde yaklaşık yüzde 10 artış beklediğini açıkladı. 
 
Londra’daki mali bilanço açıklama toplantısında konuşan TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, TUI’nin kar marjı yüksek kendi ürünlerine yaptığı yatırım ile büyüdüğüne dikkat çekerek, “Elde ettiğimiz gelirin yüzde 70’inden fazlasını otel, kruvaziyer turları, turlar ve tatil bölgelerindeki aktiviteler olmak üzere kendi ürünlerimizden elde ettik. Böylece, rekabette kendimizi rakiplerimizden farklılaştırmayı başardık. Bu stratejimizi bundan sonra da devam ettireceğiz” dedi. 

 

TUI’nin önümüzdeki süreçte dijitalleşme sürecini hızlandıracağını vurgulayan Joussen, 2018’de cirolarının yarıya yakınını dijital pazarlama kaballarından elde ettiklerini, dijitalin payını giderek daha da artıracaklarını kaydetti. Klasik seyahat acentelerinin önemini koruduğunu ve kendilerinin “çoklu kanal satış” sistemini grup olarak benimsediklerini ifade eden Joussen, TUI benzeri küresel markaların ekonomik başarı için her zaman seyahat acenteleri kendi satış ofisleri benzeri fiziksel mekanlara gereksinimi olduğunu söyledi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )