İstanbul Rehberler Odası (İRO) Genel Kurulu 16 Aralık Pazar günü, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Marmara Salonu'nda yapılacak. İRO Başkanlığına aday olan Hakan Eğinlioğlu yeni dönemde yapacaklarını üyelerle paylaştı.
 
Kısa adı İRO olan İstanbul Rehberler Odası Genel Kurulu 16 Aralık Pazar günü, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Marmara Salonu'nda yapılacak. 
 
Kongreye iki  aday ile gidiliyor. Bunlar halen başkan olan Hakan Eğinlioğlu ile Sedat Bornovalı.
 
İRO Başkan aday Hakan Eğinlioğlu yeni dönemde yapacaklarını üyelerle paylaştı…
Eğinlioğlu, görevde olduğu 2015 – 2018 yıllarında Yönetim Kurulu olarak yapılan işleri anlattıktan sonra yeniden adaylığının neden ve gerekçelerini anlattığı yazıyı üyelerle paylaştı.
 
Eğinlioğlu yazısında şunları söylüyor:
 
Yasamız bir başkanın en fazla, iki dönem başkanlık yapmasına olanak veriyor. 
 
Bence de bu durum çok olumlu. Hiçbir meslek yıllarca aynı kişi ve ekiplere mahkum edilmemeli.  En fazla iki dönemden sonra başkanlar değişmeli yeni yüzlere, genç insanlara olanak tanınmalıdır. 
 
Bu düşünce ve kararlılıkla, en deneyimli ve verimli dönemimde, ikinci kez İRO Yönetim Kurulu Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum. 
 
Seçilir ve layıkıyla, alnımın akıyla bu dönemi de tamamladıktan sonra, görev sürem boyunca, etik olmadığı için bir kenara bıraktığım kişisel projelerimi hayata geçirip, aileme daha fazla zaman ayırma olanağını bulacağım.
 
Seçilirsek ne yapacağız:
 
- Kamuoyunda mesleğimizin imajını salt kişisel temsil yoluyla değil, ilgili tüm sosyal konularda aktif olarak, profesyonel yardım da alarak geliştireceğiz ve turizm, kültür ve doğa ile ilgili rehber bakışını ve deneyimini siz meslektaşlarımızın da desteği ve katkısı ile yaşama geçireceğiz.
 
- Acentelerin sahte rehber kullanmaları, taban altı yevmiye ve etik dışı çalışmaya karşı tüm meslektaşlarımızın desteği ile caydırıcı olacak çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu konuda hazırladığımız yeni bir eylem planını devreye sokacağız.
 
- Sanal ortamda faaliyet gösteren illegal rehberlik faaliyetlerine karşı yürüttüğümüz mücadelede bir süredir görüşmelerde bulunduğumuz merciler ile ortak bir çalışmayı tamamlama fırsatını bulacağız. 
 
En büyük amacım, kendi kabuğu içine çekilmeden, kamuoyuna açık biçimde faaliyet gösteren, saygın, ülkemizin tarihi, kültürel, doğa ve çevre konularına duyarlı, bu alanlarda bir duruş sergileyen bir meslek odası olmaktır. 
 
Sırtını turizm erkine dayayan, onların çıkarlarıyla varlıklarını sürdüreceğini zanneden yöneticiler de bu müdahalelere heves eden kurum ve kuruluşlar da hem kendi kurumlarında, hem de bizzat kendilerine onarılması güç yaralar açar. 
 
En zor şartlarda ve zamanda yaptıklarımız yapacaklarımızın da teminatıdır.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )