Her alanda olduğu gibi turizmde de hızla büyüyen Çin sektörün her alanında en büyük olma yolundaki ilerleyişini kruvaziler turizmine taşıdı. Çin, dünyanın en büyük kruvaziyer gemisini inşa ediyor...
 
Çin önümüzdeki dönemde kruvaziyer turizminde dünyanın en büyük pazarı olma olanağına sahip.
 
Cruise Lines International Association’ın dünya kruvaziyer turizmi ile ilgili hazırladığı rapora göre  geçen yıl yaklaşık 2.5 milyon olan Çinli kruvaziyer turist sayısı 2025 yılına kadar 8 ila 10 milyona çıkacak.
 
Buradan hareketle Çin, kruvaziyer turizmi alanında hedeflediği dünya liderliğini yakalamak için seyahat endüstrisinde kamu ile
 deniz turizmi özel sektörün birlikte çalışacağı düzenlemelere gidiyor.
 
China Daily Gazetesi’ndeki habere göre, sözkonusu rapor Çin’in bu alandaki hedeflerini doğruluyor.
 
Vizeyi kolaylaştıracak
 
Rapora göre bu hedeflere ulaşmak amacıyla Çin, büyük otel gemileri için limanlarda modernizasyon ve iyileştirme yapmak, okyanus gemileri satın almak, çok yönlü taşımacılık mekanizmaları geliştirmek ve Çin anakarasındaki bazı bölgelere vizesiz ziyaret sürelerini uzatmak gibi çalışmalar yapılıyor.
 
Şanghay'ın doğu anakent bölgesi, uluslararası havalimanlarına benzer gümrüksüz mağazalardan (duty free)  oluşan bir kompleks inşa etmeyi planlıyor. Cruise gemileri ile havayolları, trenler ve otobüsler arasındaki bağlantıları tanıtmaya yönelik çalışmalar da devam ediyor. Hainan eyaletinin en güneydeki ada bölgesi, seyahat eden ve Hainan’daki  limanlardan ülkeye gelen turist grupları için 15 günlük vizesiz giriş  politikasının pilot uygulamasını başlattı.
 
Carnival Corp ile işbirliği
 
Şirket düzeyinde ise, dünyanın en büyük eğlence seyahat şirketi olan Carnival Corp, Kasım ayında Çin Devlet Shipbuilding Corp (CSSC) ile ortak bir girişim kuracağını açıkladı. 
 
Bu girişim kendi filosunu 2019 sonundan itibaren işletmeye başlayacak. Ortak girişim ayrıca, Avrupa ve Asya'da büyük bir yolcu operatörü olan Carnival Corp'un Costa Group şirketinden mevcut iki gemiyi satın alacak. 
 
Bunun yanında girişim ilk Çin yapımı büyük yolcu filosunu kurmak üzere iki yeni yolcu gemisi siparişi de verdi.
 
Kalifiye eleman açığı var
 
Gazetenin haberine göre, Çin'deki gemi endüstrisi artan talep karşısında önemli bir istihdam sorunuyla da karşı karşıya bulunuyor. Cruise Lines International Association'a göre 2020 yılına kadar sektördeki kalifiye eleman açığı 280.000'e ulaşacak.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )