Mardin'in özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan gastronomi alanında kurumsallaşıp kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlanması amaçlanıyor.
 
Merkezi Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin Dicle Kalkınma Ajansı'nın Güdümlü Proje desteği kapsamında Ajans'a sundukları "Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi" projesi başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. 
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) öncülüğünde geliştirilen, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin uygulayıcısı olduğu "Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi" projesi DİKA'nın "Güdümlü Proje" desteği kapsamında değerlendirilerek başarılı bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın onayının ardından projenin uygulama aşamasına geçilecektir. Projenin toplam bütçesi 5 Milyon 551 Bin TL’nin yüzde 75’i DİKA tarafından karşılanacak.
 
Projenin Mardin'in özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil olan gastronomi alanında kurumsallaşıp kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlamayı amaçladığı belirtiliyor.
 
DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu projenin geliştirilmesinin temel nedenin, Mardin mutfağında yer alıp zaman içerisinde kaybolma riski taşıyan ya da unutulan yemeklerin günümüze kazandırılması olduğunu söyledi. Altındağ, "Amacımız Mardin'i ziyaret eden turistlere tarihi bir mekânda yöre mutfağının tanıtımını yapmak ve yemek etkinliği konusunda Mardin'i bir rota noktası olarak turizme kazandırmaktır. Mardin mutfağında yer alan yemeklere ilişkin standart eğitim programlarını kurumsallaştırmak ve hizmet sektörüne nitelikli istihdam arzı oluşturmaktır. Mardin'in gastronomi alanında bilinirliğini artırmaya yönelik etkin ta nıtım gerçekleştirmektir" dedi.
 
Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte "Gastronomi Mutfak Müzesi ve Uygulama Merkezi" için belirlenen tarihi konağa yeni bir işlev kazandırılacağı uygulama aşamasında gastronomi alanında amaca yönelik eğitimler verileceği "Yemek Atölyesi" ve "Gastronomi Festivali" gerçekleştirileceği belirtiliyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )