Vali İdrıs Akbıyık. Merga Bütan Kayak Merkezı'nm Hakkâri, Van ile komşu ülkeler Irak ve İran'ın kayak ve dağ turizminde önemli bir merkezi olmaya aday olduğunu söyledi.
 
Hakkari'nin 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezı'ndeki kayak pistinin uluslararası standartlara uygun hale getirilmesi amacıyla, 2 ay önce çalışmalarına başlanan 1200 metre uzunluğundaki pist ve dörtlü telesıyej çalışmalarında sona gelindi. 
 
15 milyon TL'ye mal olaıı kayak pistinde incelemelerde bulunan Vali İdrıs Akbıyık. Merga Bütan Kayak Merkezı'nm Hakkâri, Van ile komşu ülkeler Irak ve İran'ın kayak ve dağ turizminde 
önemli bir merkezi olmaya aday olduğunu söyledi. Vali Akbıyık, "Şu anda Türkiye'de kar kalınlığının en fazla olduğu yer Merga Bütan Kayak Merkezi. Burada yaklaşık bir buçuk metre kar bulunuyor. Ne Erciyes'te, ne Uludağ, ne de 
 
Palandöken'de bu kadar kar yok. Şu anda telesıyej çalışmalarımız bitmek üzere. Yaklaşık 3 kilometrelik bir kayak alanı ortaya çıkacak. Telesıyej uzunluğu 1.180 metredir” dedi. 
 
Hakkari'ye 12 kilometre uzaklıkta bulunan Merga Bütan'daki Kayak Merkezi ulusalararası yarışmaların yapılabileceği düzeye getirilmesi için daha önce 900 metre olan pist 1200 metreye çıkarılırken, telesıyej sayısı da 4 oldu. Hakkari Valiliği İl Özel İdaresi ile Doğu Anadolu Kalkınma Projesi (DAKA) destekleriyle yapılan kayak pisti için 15 milyonı TL mal olduğu belirtildi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )