Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei: Kimsenin bir şey yapmamasına rağmen bu yılın ikinci yarısında Türkiye"ye gelen Çinli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 91 arttı.'...
 
Dünya turizminin yükselen pazarı Çin’den pay almak için her ülke göbi Türkiye’de peş peşe girişimlerde bulunuyor. Türkiye ile Çin arasında bir süreden beri  siyasi ve ekonomik alanda olumlu gelişmelere yaşanıyor. Bu gelişmelerde turizm de önemli işlev görüyor.
 
İki ülke arasındaki ilişkileri ve turizmi haftalık ekonomi dergisi Para’da Kerem Köfteoğlu’na değerlendiren Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, iki ülke arasında siyasi ve ticari ilişkilerden oluşan iki aşamanın başarıyla tamamlandığını bu noktada turizmin öne çıktığını belirterek “İki ülke ilişkileri üçüncü aşamaya girdi" diyor.
 
Cui Wei turizm ile ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söylüyor:
“Vatandaşlarımızın bir ülkeye gitmesini engelleyebiliriz, ancak hiçbir ülkede turist sayısını emirle artıramayız. 
Kimsenin bir şey yapmamasına rağmen bu yılın ikinci yarısında Türkiye"ye gelen Çinli turist sayısı önceki yıla göre yüzde 91 arttı. Türklerin misafirperverliği, kültürü ve yemekleri Çinlilerin ilgisini çekiyor, istikrar ve güven ortamının tam anlamıyla sağlanması rakamlara da olumlu yansıyacaktır. 
 
Türk dostlarımıza Çinli turiste kendi dillerinde hizmet verecek Çince rehber sayısını artırıp, bunlara Çince kültürünü yakından tanıma imkanı tanımalarını öneriyorum. 
 
Çinli turist gezerken sıcak su içip, Çin yemeği tatmak ister. 
 
Bu konuları çözmeliler. Herkesin üstüne düşeni yapması ve sonuçta ülkenize gelen turistin buradan memnun ayrılması gerekiyor. 
Bunlar yapılırsa, önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye milyonlarca Çinli turistin geleceğinden kimsenin şüphesi olmasın.” 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )