Fazla Gıda, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD] ile gıda atığını önlemek projesi kapsamında otellerin gıda atığı yüzde 40 önlenecek, yılda 266 milyon öğün gıda bağışlanacak
 
Otellere yönelik herşey dahil sisteminin gereksiz gıda tüketimine neden olduğu eleştirileri sık sık göndeme geliyor.
Gıda ısrafını önlemeye yönelik yeni bir sistem geliştirildriği bildirdildi.
 
Sistemi Türkiye’de Fazla Gıda yürütüyor.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nda yer alan atıl ürünleri ekonomiye, çevreye ve topluma kazandırma projesi kapsamındaki dokuz girişimden biri olan Fazla Gıda ile kısa adı POPD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği işbirliği ile otellerdeki gıda ısrafı önlenecek.
 
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı'na dokuz etki odaklı girişimden biri ve gıda atığı odaklı girişim olarak seçilen Fazla Gıda, POYD işbirliği ile otellerde müşteri memnuniyetinden hem sosyal, hem çevresel, hem de finansal açıdan sorumluluk sahibi yeni bir iş yapış şeklini ortaya konulacağı belirtiliyor.
 
Fazla Gıda Kurucu Ortak ve CEO'su Olcay Silahlı’nın verdiği bilgiye göre, diğer sektörlere de örnek olacak. İşbirliği kapsamında, gıda kayıplarının önüne geçilmesi ve tüketilebilir durumdaki gıdaların yeniden değerlendirilebilmesi amacıyla, önce otellerin yoğun olduğu
Akdeniz bölgesinde çalışmalara başlanacak. 
 
Önlenen atığın ülke ekonomisi için 2 milyar TL seviyesinde bir tasarrufa tekabül edeceği belirtiliyor. 
 
Fazla Gıda otellere doğru menü planlama, atık veri takibi, analiz ve raporlama çözümleri sağlarken, kaçınılmaz fazla gıdalar denetlendikten sonra besin değerleri yerindeyken ve hijyenik koşullarda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. 
 
İnsan tüketimine uygun olmayan atıklar ise döngüsel ekonomiye katılarak, finansal ve çevresel değer yaratmak için yeni nesil ve çevreci işletmelerin hayvan yemi, biyogaz, bio dizel gibi dönüşüm mekanizmalarına hammadde olarak aktarılacak. İngiltere'de WRAPIn yaptığı araştırmaya göre, otellerin atık yönetimi için yaptıkları finansal yatırımın geri dönüş oranı, yapılan yatırımın yedi katına denk geliyor. 
 
Fazla Gıda, iş ortağı olan işletmelerde bu atığın yüzde 50'sini teknoloji tabanlı çözümler ile kurtaracak. Misyonları arasında, Türkiye'de gıda bankacılığının geliştirilmesi de var. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )