Özellikle kıyı bölgelerdeki otellerin kış dönemine girmesiyle kapanmaya başlayan tesislerde çalışanların durumu tartışılıyor...
 
Türkiye turizmde 2018 yılını gelen ziyaretçi ve otellerin dolulukları yönünden iyi geçirdi. Şimdi kış mevsimine girilmesi ile kıyı bölgelerdeki oteller kapanıyor. Kapanan otellerde çalışanların bir bölümü ‘Askı’ denilen sistem ile  yeni sezonda işe alınmak üzere izine çıkarılırken bir bölümü tümden işten çıkarılıyor.
 
Bu durumda çalışanlar yılın yarısında işsiz kalıyor
 
Çalışanların işsiz kalması, işletmelerin de kalifiye elamanlarını yitirmesine neden olan sorunun ortadan kalkması için farklı zamanlarda girişimlerde bulunulmasına ilişkin bir çözüm bulunmadı.
 
Kışın kapanan otellerde çalışanların işsiz kalması sorunu Alanya’da düzenlenen toplantıda ele alındı.
 
 
 
 
Kısa adı ALTİD olan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili konuyla ilgili yaptığı açıklamada  "Turizm 12 aya yayılınca, bu konu da sorun olmaktan çıkacak" dedi. 
 
Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da "Bu sektörde çalışan kişiler hakkını alamıyor, iş sezonluk olunca da turizm sektöründen soğuyor. Bu nedenle eleman bulamıyoruz. Kalifiye eleman kalmadı” dedi.
 
 
 
Kısa adı HOTED olan Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni ise, "Kendi camiamızın neredeyse yüzde 99'u turizm sezonu sonunda işsiz kalıyor. İdari personelin de çok az bir kısmı, yaklaşık olarak yüzde 2'si istihdam fırsatı buluyor. Turizm personelleri 6 ay çalışıyor, 6 ay işsiz kalıyor.
 
İşletmelerde her yıl sıfırdan eleman yetiştirilmeye çalışılıyor. Bu da yöneticileri ve idari kadroyu gerçek anlamda yoruyor. Eleman  yetiştiğinde ise kış ayları başlıyor ve işsizlik kış mevsimiyle birlikte kapıya dayanıyor. Turizm 12 aya yayılmadığı sürece bu duruma bir çözüm bulunamayacak...İşletmeciler 6 aylık turizm sezonunun sonu geldiği an emekçilerini kapının önüne bırakıyor. Üstel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )