TÜRSAB, 1618 sayılı yasada değişiklik yapılarak seyahat acentelerini kuruluş bedeli ve teminatı miktarlarının artırma çalışmaları sürerken yeni acente kuruluş başvurularını işleme almıyor...
 
TÜRSAB acente kuruluşlarını denetim altına almak gerekçesiyle yeni acente kuruluş başvurularını engelliyor.
 
Acente kurmak için 1618 sayılı yasada belirtilen bütün işlemleri tamamlayan acente başvurularını resmi  bir gerekçe göstermeden işleme koymuyor.
 
Başvuruları işleme alınmayanlar seyahat acentelerinin kuruluş ve çalışmaların düzenleyen 1618 sayılı yasada belirtilen bütün işlemleri tamamlayıp bakanlıktan isim onayı almaları, TÜRSAB ilgili biriminin yaptığı denetimden geçmelerine karşın kuruluşlarının onaylamamasının  yasadışı olduğunu söylüyor.
 
Konuyu başka bir yönü ile göndeme getiren Sevcen Tur Sahibi Deniz Tüfekçi 1618 ssayılı yasada yapılmak istenen değişiklik ile teminat miktarının 400 bin ile 1 milyon TL olarak yükseltilmek istendiğini bunun için yeni başvuruların işleme konmadığını söyledi.
 
Tüfekçi, “Teklif Edilmesi Düşünülen Yeni Acente Teminat Bedeli ve Yenilenecek 1618 Sayılı Yasa İle İlgili Uyarı ve Öneriler” başlığı ile yazdığı yazıda, yapılmak istenen değişikliklerin “her önüne gelenin seyahat acentesi sahibi olmasının önüne geçilmesi gerekçesine dayandırılmak istendiğini belirterek, “İhtiyacın çok üzerinde seyahat acentasının açılmasının önüne geçme isteği anlaşılabilir, hatta kaçınılmaz ölçüde gerekli olabilir. Ancak bu engelleme yöntemi ‘’büyük sermayeye sahip olma'' gibi bir koşula bağlanırsa , sektörde bilinçli ,bilgili,deneyimli insanların değil, parası olan insanların hakim olacağı bir yapı getirilirse bu sektörün gelişmesini engeller.Bilgi,deneyim değil, sermaye sektöre hakim olur. Bunun kabul edilebilecek hiçbir yanı yok. Ekonomik boyutu dışında bir başka yönü dikkate alınmamış bir yasanın kimseye yararı yoktur” diyor. Deniz Tüfekçi TÜRSAB'ın yeni yönetiminin; "Yeni acente açmayı zorlaştırması" mevcut hiçbir sorunu çözmek gibi bir işlevi olmayacağını yeni sorunları doğuracağını söylüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )