Araştırma kuruluşu IPK'nın ITB Berlin Fuarı için hazırladığı Dünya Seyahat Monitörü 2017/2018 (World Travel Monitor) açıklandı.

Turizmgazetesi- Her yıl ITB Berlin fuarı sırasında açıklanan Dünya Seyahat Monitörü 2017/2018 (World Travel Monitor) raporu, Almanya’nın başkenti Berlin’de 52. kez kapılarını açan fuar kapsamında açıklandı.
 
Turizmgazetesi.com’un rapordan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde yurtdışı seyahatlerindeki artış eğilimi, aşılamayan “güvenlik” kaygılarına rağmen devam ediyor. 
 
Yurtdışı seyahatler yüzde 6 arttı
 
Araştırma kuruluşu IPK’nın ITB Berlin Fuarı için hazırladığı rapora göre, 2017’nin ilk sekiz ayı itibariyle dünyadaki yurtdışı seyahatlerde yüzde 6’lık artış görüldü. Ortalama geceleme oranı ise yüzde 4’lük artışla 8 geceye çıktı.
 
Dünyadaki yurtdışı seyahatlerin artışını tetikleyen segmentlerin başında ise şehir turlarının geldiği gözlendi. Geçtiğimiz yıl şehir turlarında yüzde 16’lık artış dikkat çekti. Deniz-kum-güneş tatilinde de yüzde 9’luk artış kaydedilirken, bu tür tatili tercih edenlerin ortalama geceleme oranının ise yüzde 2 azaldığı göze çarptı. Akraba ve yakın ziyaretlerinde de yüzde 8’lik artış yaşandı.
 
Asya’nın yükselişi hız kesti, Kuzey Amerika lokomotif oldu
 
Yurtdışı seyahatlerdeki artışlarda 2017’de geçtiğimiz yılların aksine Kuzey Amerika’nın lokomotif rol oynadığı görüldü. Kuzey Amerika’dan yapılan yurtdışı seyahatlerin Ocak-Ağustos 2017 arasında yüzde 7,5 oranında arttığı belirtildi.
 
Son yılların yükselen bölgesi Asya’da  ise yükselme hızının gerilediği görülüyor. Asya’daki yurtdışı seyahatlerdeki artış oranı yüzde 5 olurken, Avrupa bölgesinde bu artış yüzde 5,5 olarak ölçüldü. Latin Amerika’dan yurtdışına çıkışlarda da yüzde 5’lik artış kaydedildi.
 
Ülke bazında ise yurtdışı seyahatlerde en fazla artışın yaşandığı ülke Rusya oldu. Rusya’dan yurtdışına çıkışlarda yüzde 18’lik artış kaydedildi. Buna karşılık yurtdşına çıkışlarda en büyük düşüşün yaşandığı ülke olarak ise Meksika yüzde 5’lik düşüşle ön plana çıktı.
 
Ziyaretçi sayılarında en büyük artış Afrika’da
 
Ocak-Ağustos 2017 döneminde yurtdışı seyahatlerde tercih edilen hedef bölgelere (destinasyonlar) bakıldığında ise en büyük artışın yüzde 9 ile Afrika bölgesinde yaşandığı görülüyor. Avrupa yüzde 8, Asya-Pasifik bölgesi yüzde 6, Ortadoğu yüzde 5, Amerika ise yüzde 3’lük artış kaydedilen bölgeler olarak sıralanıyor.
 
2018 için beklentiler olumlu
 
IPK raporunda 2018 geneli için yurtdışı seyahat tahminleri ise genelde artış eğiliminin süreceği yönünde. IPK analistleri, 2018’de yurtdışı seyahatlerde dünya genelinde yüzde 5 artış olacağı öngörüsünde bulunuyorlar. Bölgeler bazında ise Asya ve Latin Amerika’nın yüzde 6’şarlık büyüme kaydedecekleri tahmin ediliyor. Kuzey Amerika ve Avrupa’da ise bu oranının yüzde 4 seviyesinde olması bekleniyor.
 
Güvenlik kaygısı ön planda olmayı sürdürecek
 
IPK raporuna göre, dünya genelindeki yurtdışı seyahatlerinde 2018’de güvenlik kaygıları yine büyük bir etken olmaya devam edecek. Araştırmaya göre, dünya genelinde seyahat edenlerin yaklaşık yüzde 41’i terör benzeri tehditlerden dolayı 2018’de tatil planlarını değiştirebileceğini belirtiyor. Yüzde 33’lük kesim ise daha güvenli bir destinasyon arayışında olduğunu ifade ediyor.

 

 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )