8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nin ana konuşmacısı İngiliz turizm şirketi Jet2holidays CEO'su Steve Heapy Türkiye kapasitelerini artıracaklarını söyledi. Heapy, "Talebi arttırmadan fiyatları arttırmayın" uyarısı yaptı.
 
8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ana konuşmacısı İngiliz turizm şirketi Jet2holidays CEO’su Steve Heapy, şirketleri hakkında bilgi verdi.
 
Turizmde havayolu taşımacılığı ve tur operatörlüğü alanında İngiltere’de önemli şirketlerden biri olduklarını kaydeden Heapy, Türkiye’nin giderek faaliyet sahalarında geliştiğini ifade etti. 
 
Havaalanı işletmeciliği de yaptıklarını kaydeden Heapy, filolarını da geliştirdiklerini ve güçlü bir mali yapıya sahip olduklarını belirtti. 
 
Türkiye pazarı açısından 2014’ün çok iyi bir yıl olduğunu belirten Steve Heapy, 2015 ve 2016 arasındaki düşüşlerden sonra yeniden yükseliş eğiliminin ortaya çıktığına değinerek, 2019 yılının çok daha iyi göründüğünü ifade etti. 
 
Pazarlardaki dengelerin değişmeye başladığını kaydeden Heapy, son yılların kazananı İspanya’daki durgunluğa değinerek, ibrenin Türkiye lehine döndüğüne değindi. 
 
 
 
Türkiye ile İspanya’nın ters orantılı bir ilişki içinde olduğunu kaydeden İngiliz turizmci, biri kaybederken diğerinin kazandığını, Türkiye’deki gelişimi sürekli kılmayı istediklerini vurguladı.
 
Jet2holidays olarak Türkiye’ye yatırımı artırmayı planladıklarını kaydeden Heapy, uçuş sayısını 89’a çıkaracaklarını söyledi.  
İzmir’deki satışların iyi olduğunu belirten Heapy, İzmir, Dalaman, Antalya ve … kapasitelerini artıracaklarını kaydetti. 
 
Türkiye’nin terör tehlikesinden zarar gördüğünü kaydeden  Heapy terörün her yerde olmasının Türkiye’ye yönelik kaygıları azalttığını, Türk hükümetinin turizme desteğinin de sorunların aşılmasında rol oynadığını dile getirdi. 
 
Türkiye’de otellerin fiyatlarını artırmamasının avantajına da değinen Heapy, bunun akılcı bir yaklaşım olduğunu ve Batı Avrupa otelleri karşısında Türkiye’yi avantajlı konuma getirdiğini savundu. 
 
Fiyat artışlarının dengeli olması gerektiği noktasında uyarısında bulunan Heapy, düşük olan fiyatların dengeli artırılabileceğini, hızlı artışların olumsuz sonuçları olabileceğini ifade etti.  Heapy, "Talebi artırmadan fiyatları artırmayın" uyarısı yaptı. 
 
Yakıt maliyetlerindeki artışların da sektördeki bir diğer tehdit olduğunu kaydeden Heapy, dolar kurundaki dalgalanmaların bu noktada kendilerini olumsuz etkilediğini belirterek, yakıt maliyetlerinin artacağını vurguladı. Heapy, bunun gelecekteki önemli risk faktörlerinden biri olduğuna işaret etti. 
 
İngiltere’deki artan enflasyonun ve insanların giderek borçlanması sonucu artan faiz oranlarının alım gücünü etkilediğini belirten Heapy, bunun tatil alımında olumsuz sonuçları olabileceğini de sözlerine ekledi. 
 
Brexit’in Türkiye’yi olumsuz etkilemeyeceğini kaydeden Heapy, Batı Avrupalı otellerin fiyat düşürmeye başlayacağını ancak Türkiye’nin avantajını koruyacağını söyledi. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

( t  u  r  i  z  m  g  a  z  e  t  e  s  i  .  c  o  m )